KPI truede det suveræne tophold

Skovbakkens nedrykkere fører Serie 1 suverænt efter 3-2 hjemmesejr over Kolind-Perstrup, men gæsterne var tæt på at erobre et point

Artiklens øverste billede
Jeppe Pedersen, KPIs stærke midtstopper, er blevet slemt skadet i en håndboldkamp, og var derfor ikke med i 3-2 nederlaget til Skovbakken.

Kolind-Perstrups mandskab matchede fint topholdet Skovbakken i lørdagens udekamp og havde stor ære af kampen trods nederlaget på 3-2 (2-1).

Gæsterne måtte stille op uden keeper André Ørgaard (på udenlandsrejse), midtstopper Jeppe Pedersen (slemt skadet i en håndboldkamp) og angriber Kasper Jacob Jensen (fortsat skadet).

De blev erstattet af Lasse Peter Mikkelsen (normalt målmand på andetholdet i Serie 4), Claus Koch Andersen (tilbage efter fravær i sidste kamp) og angriberen Sebastian Konrad fra FC Djurslands 2. divisionstrup, der skulle have kamptræning i hjemklubben.

Det betød, at KPI kunne mønstre et stærkt hold med fire spillere med divisionserfaring: Claus Koch Andersen, Mikkel Friis Stær, spillende træner Mads Berg og Sebastian Konrad.

"Vi spillede en flot kamp, og alle ydede en glimrende indsats. Med lidt held og marginaler til vores fordel, havde vi fået mindst uafgjort," siger Thomas Gerberg, medtræner til Mads Berg.

Gerberg startede denne gang på bænken sammen med Marc Pedersen og Kristian Birkelund Høegh.

Snydt for straffespark?

Hjemmeholdet bragte sig foran midtvejs i første halvleg, men gæsterne svarede igen med en hurtig udligning ved Daniel Bagger Pedersen.

To minutter før halvtid appellerede gæsterne forgæves for hånd på bolden i hjemmeholdets felt, men dommerens fløjte forblev tavs.

"Vi mente klart, der var straffespark, fordi Skovbakken spilleren fik fordel af at bruge hånden," siger Thomas Gerberg.

Straffespark eller ikke. Hjemmeholdet gik i stedet ned i modsatte ende og scorede til halvlegsføring 2-1 i det 44. minut.

Pressede på det sidste kvarter

Efter pausen måtte KPI udskifte forsvarsspilleren Morten Mo Thorup med Marc Pedersen, fordi Mo Thorup fik smerter i lyskenregionen.

Senere kom også Thomas Gerberg også på banen i stedet for Rasmus Peter Bisgaard Hansen, og kort efter bragte Skovbakken sig på 3-1 på hovedstød.

Gæsterne gav dog ikke op, og da nyforelskede Mikkel Friis Stær med et kvarter igen flot krøllede et frispark begået mod Gerberg op i det ene målhjørne, pressede Kolind-Perstrup på i slutfasen.

"Der var chancer til både Mikkel Friis Stær, Mads Berg og mig selv, men desværre manglede vi lige det sidste. Ærgerligt, fordi Skovbakken med sejren nu har bragt sig så langt foran i Serie 1, at det skal gå helt galt, hvis holdet ikke rykker tilbage i Jyllandsserien," siger Thomas Gerberg.

"Nu venter der os en spændende kamp på søndag i Auning, og den er vigtig, fordi resten af holdene i rækken er meget jævnbyrdige," konstaterer Gerberg, der ikke har et bud på, om Kasper Jacob Jensen og Jeppe Pedersen når at blive deres kvit  før Auning-kampen.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.