Lyseng klar med familie-håndbold
Som noget helt nyt har Lyseng Håndbold lavet et forældre-barn hold. Idéen er, at de mindre børn også skal have mulighed for at komme på håndboldbanen. Derfor er det nye hold oprettet, og det henvender sig til 3-4-årige børn og deres forældre.
"Helt generelt synes vi, at der manglede et aktivitetstilbud til de små børn og deres forældre. Mange børn i den alder har ældre søskende, der enten går til håndbold eller fodbold, så forældre/barn bold kan være en forløber og en forberedelse til næste trin, som hedder minimix håndbold, som børnene starter på, når de er 5 år," fortæller idémagerne i klubben.
Legen styrer
På det nye familiehold er det legen, der bliver den styrende del. I starten vil der ikke være så meget stuktur, men gennem leg med bolde og andre aktiviteter bliver børnene gradvist indført i håndboldens verden.
Hvis man har lyst til at være en del af det nye forældre-barn-hold, skal man blot møde op i Lyseng Idrætscenter lørdage klokken 9-10.