FC Djursland mister også Esben Sørensen

Den tidligere Auning, Randers FC og Blokhus spiller er startet træningen hos nyoprykkede Kjellerup

Artiklens øverste billede
Esben Sørensen (gul overtrækstrøje) synes også tabt for FC Djursland. (Foto: Kjellerup IF).

Nedrykkede FC Djursland har sagt farvel til anfører Martin Andersen (Nørager) og topscorer Christoffer Buffi Hansen (Blokhus FC) og nu tyder meget på, at også Esben Sørensen er tabt for klubben.

Den tidligere Auning spiller, der i ungdomstiden skiftede til Randers FC/Freja, og senere spillede nogle sæsoner på kronjydernes talentfulde hold i 2. division, lavede en aftale med FC Djursland ved nyårsskiftet efter en skadesplaget halvsæson i Blokhus FC.

Medvirkende til skiftet var, at Esben Sørensen kunne få job som tømrer hos et af medlemmerne i FC Djurslands Erhvervsklub, Aalsrode Tømrerfirma.

Genforenes med træner

Esben Sørensen har i den forgangne uge trænet med hos ambitiøse Kjellerup, der er nyoprykker til 2. division Vest.

Her er han blevet genforenet med sin tidligere træner i Randers FC, Tom Søjberg, og Randers FC's tidligere mastermind og anfører, Ralf Petersen.

Esben Sørensen har allerede medvirket i en træningskramp for Kjellerup, som mødte Viborg FF (1. division) og tabte 5 - 0.

Efter opgøret udtalte træner Tom Søjberg til Midtdjyllands Avis, at han forventer, at Esben Sørensen tørner ud for Kjellerup i den kommende sæson selv om klubben ikke kan binde spillerne i form af kontrakter. 

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.