Susanne Svendsen går efter guldet
Susanne Svendsen føler sig rigtig godt tilpas på den hårde rute ved VM i langdistance-duathlon i den schweiziske by Zofingen
32-årige Susanne Svendsen fra Aarhus ved godt, hun er oppe imod hårde konkurrenter men går alligevel efter guldet, når startskuddet til VM i langdistance-duathlon lyder på søndag i den schweiziske by Zofingen.
Susanne Svendsen føler sig rigtig godt tilpas på den hårde rute i det nordlige Schweiz.
"Jeg ankom til Zofingen onsdag og har brugt torsdagen på at teste ruten af. Anden løbetur er en smule hårdere, da der er kommet en ekstra stigning på i forhold til sidste år, og cykelruten er en anelse længere på grund af vejarbejde. Men faktisk er cykelruten mindre hård end den i Østrig, og det gik jo meget godt. Og så har jeg en stor fordel i, at løberuten også er kuperet, da jeg ofte henter en del tid, når jeg løber nedad, hvor mange andre ellers smadrer benene," siger en formstærk Susanne.
Susanne Svendsen er ét af Danmarks aller største medaljehåb. For mindre end to uger siden vandt hun stævnet Powerman Østrig over den regerende mester af Powerman Zofingen, ungareren Erika Csomor.
Svendsen dominerede løbet helt fra start og løb ganske sikkert i mål med knap seks minutter ned til ungareren. Det bliver derfor virkelig spændende at se de to kvinders styrke holdt op imod hinanden ved VM. For med syv sejre i træk ved Powerman Zofingen er Csomor kendt som "Miss Zofingen" og er derfor også udråbt som VM's storfavorit sammen med schweizeren Jacqueline Uebelhart.
På herresiden er Danmark bestemt ikke mindre interessant, hvad angår potentielle podiepladser. Her kæmper de to østjyder Søren Bystrup fra Aarhus og Peter Bech fra Silkeborg om den bedste rød-hvide placering, men kæmper samtidig sammen om holdmedaljer.
27-årige Søren Bystrup fra Aarhus er vel nok Danmarks mest ambitiøse duathlet. Med en årlig træningsmængde på omtrent 15.000 kilometer cykling og 4000 kilometer løb giver det sig selv, at Søren går målrettet efter at blive verdens bedste.
Sidste år blev han nummer fire, men i år vil han på podiet.
"Sidste år var jeg ikke helt stærk nok til det meget hårde terræn. Det er ikke for sjov, man kalder Powerman Zofingen for verdens hårdeste duathlon-stævne. Det er dog svært at træne i bjerge i Danmark, så jeg tilbragte sommeren på træningslejr i Pyrenæerne. Mine forberedelser har været helt ideelle indtil nu. Jeg har en rigtig god følelse i kroppen og tror på, jeg kan levere mit bedste resultat til dato. Målet er en plads på podiet," siger Søren Bystrup.
Hvis det sker, vil han blive den første dansker nogensinde på podiet ved et ITU-verdensmesterskab.