FCN er underdog i mødet med FCK

I weekenden mødes FCN og FCK i Parken - og der er ingen illusioner fra FCNs side, men ingen har givet op på forhånd

Artiklens øverste billede
Målmand Jesper Hansen gav den gas til træningen, mens en tilfreds cheftræner Kasper Hjulmand så til. Foto: Rune Luk.

Lørdag aften mødes FC Nordsjælland og FC København i Parken. Cheftræner Kasper Hjulmand tror på sejr. Vi har talt med cheftræneren til den sidste træning, hvor der virkelig bliver givet gas, inden det går løs i parken.

"Vi glæder os, det er et rigtig godt hold, vi skal ind og møde, jeg anser dem for at være det klart bedste hold herhjemme", siger Kasper Hjulmand, der dog ser ydre omstændigheder som taktiske fordele for det nordsjællandske hold:

"Det er ikke et skidt tidspunkt at møde dem på, de tænker på Champions League, vi kommer til at mødes mellem deres to kampe, og der er stadig mange nye ting i holdet, så det er et godt tidspunkt. Og vi glæder os altid til at komme ind og spille i parken. Det er ikke anderledes denne gang", fortæller cheftræner Kasper Hjulmand.

Sæsonstartens tabte kamp er ikke noget, der trykker holdet inden weekendens fodboldkamp.
"Det er ikke noget, der generer os. Vi er jo underdog, når vi skal derind, der er ingen, der forventer at vi tager ind og vinder. Vi tror på det og vi har gjort det før, blandt andet i forrige sæson, og det er ikke længere tid siden, end at at vi godt kan huske, hvad vi kan, når vi spiller en god kamp. Og det tror vi på, at vi kan i weekenden", siger cheftræneren.

"Det er jo en klassemodstander med europæisk snit og en rigtig god bane, hvor bolden går hurtigt. Så uanset hvad, så bliver det en fantastisk god kamp med stort tempo og et hold, der bliver presset. Og det er jo der, man også ser, hvordan enkelt spillere, men også hele holdet præsterer, når der er tryk på, for der kommer klem på organisationen under sådan en kamp, så det er en god målestok for, at se hvordan vi klarer os mod et godt hold".

Ikke en færdig opstilling

Det er stadig lidt over en måned til, at transfervinduet lukker, så der kan nå at ske meget for FC Nordsjælland.

"Vi har til første september, hvor der også er landskampspause. Inden da har vi syv kampe og to europacupkampe, det giver os et godt billede af, hvordan tingene ser ud. Vi glæder os til de spændende opgaver, der venter. Men først og fremmest glæder vi os til weekenden, afslutter Kasper Hjulmand.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.