Måske Kylling til hovedret

Michael Rasmussen kommer muligvis til start i Tour de Charlottenlund

Artiklens øverste billede

Matti Breschel, Rabobank, og Michael Mørkøv, Team Saxo Bank-Sungard, har skrevet under, men ellers er det usikkert, hvilke cykelstjerner, der stiller til start i Tour de Charlottenlund mandag den 8. august.
Den situation er ikke uvant for løbsarrangøren, Ordrup Cycel Club. Erfaringen viser nemlig, at de fleste aftaler først bliver indgået under PostDanmark løbet, der slutter søndag den 7. august.
"De store ryttere har masser af tilbud at vælge imellem og beslutter sig først i sidste øjeblik. Vi vil selvfølgelig helst have store navne, der er kendt i offentligheden, men de koster mange penge", fortæller Jesper Adolphsen, formand i Ordrup CC.
En af de eftertragtede ryttere er Nicki Sørensen, der tidligere har vundet Tour de Charlottenlund.
"Han er regerende danmarksmester, og vi vil gerne se ham i den danske mesterskabstrøje på Jægersborg Allé", siger Jesper Adolphsen.
Også den tredobbelte vinder af Post Danmark løbet, Jacob Fulgsang fra Leopard Trek, står højt på ønskelisten, og det samme gør Michael Rasmussen. Hans arbejdsgiver, Christina Watches, stiller med fuldt hold til Tour de Charlottenlund, men det er uvist, om 'Kyllingen' er med.
"Michael Rasmussen og hans holdkammerat, den italienske sprinter Angelo Furlan, sælges som pakkeløsning, og spørgsmålet er, om vi har råd", forklarer Jesper Adolphsen.
Feltet bliver på knapt 100 ryttere, heriblandt hele den hjemlige elite.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.