Se de næste verdensstjener i Skanderborg
U19-landsholdet for herrer forbereder sig til VM med træning og kampe i Skanderborg mod eksplosive franskmænd
I næste uge er der mulighed for at komme tæt på morgendagens verdensstjerner i håndbold.
I midten af august er der VM for U19-landshold i Argentina, og det danske landshold har valgt at forberede sig til slutrunden på Skanderborg Håndbolds eliteakademi SHEA.
Fra mandag til lørdag i den kommende uge bor de 19 spillere og trænerteamet på akademiet og træner dagligt i Morten Børup Hallen, hvor alle er velkommen til komme og se landets største talenter træne.
Torsdag, fredag og lørdag bliver træningen suppleret med kampe mod det franske U19 landshold.
"Det er et af verdens bedste hold. Vi har mødt dem fire gange de seneste to år og tabt klart hver gang, selvom vi er kommet tættere på. De franske spillere har en stor fysik, er atletiske, spændstige og springstærke, og de spiller offensivt i forsvaret. Det er et meget seværdigt hold," siger U19-landstræner Claus Hansen til Lokalavisen Skanderborg.
"Det er to forskellige håndboldkulturer, der mødes, men vi skeler meget til hinanden i disse år. Franskmændene er utroligt dygtige til at dyrke enere, hvilket vi godt kan lære noget af. De ser til gengæld på vores taktiske evner, og hvordan vi sætter spillet sammen," siger landstræneren og kalder Frankrig for en god samarbejdspartner.
"Vi har haft en stor udskiftning på holdet på grund af skader, og fordi spillerne udvikler sig meget i de år, så vi skal primært bruge kampene til at spille holdet sammen. Vi har endda et par debutanter med i truppen."
U19-landsholdet drager afsted til VM i Argentina 8. august og spiller første kamp 11. august. Finalen spilles 21. august.
Se U19-landsholdet i Morten Børup Hallen:
Træning:
Mandag 15-17
Tirsdag 10-12 og 20-21.30
Onsdag 10-11.30
Torsdag 10-11.30
Fredag 10-11.30
Landskampe mod Frankrig:
Torsdag 19.00
Fredag 19.00
Lørdag 11.00