FC Nordsjælland er kampklar
På lørdag skydes Superligaen i gang igen, og her møder FC Nordsjælland OB i Odense. Holdets nye cheftræner, Kasper Hjulmand, har en god fornemmelse op til kampen
Kasper Hjulmand, cheftræner hos FC Nordsjælland, har en god fornemmelse op til Superliga-starten på lørdag 16. juli. De seneste uger har holdet været på træningslejr i Holland, hvor der både er blevet arbejdet med det spillemæssige som det fysiske.
"Det fysiske går efter planen, og spillerne bygger hele tiden noget på", siger Kasper Hjulmand til fcn.dk, hvor han også understreger, at hele truppen fortjener kredit for den måde og den form, de mødte op på og i efter ferien.
"De har vist en rigtig god arbejdsmoral her i opstarten", lyder det fra cheftræneren.
Træningslejren har spillemæssigt haft fokus på at få så mange aftaler i spillet på plads som muligt. Derudover er der også blevet arbejdet med organiseringen i angrebsspillet, fortæller Kasper Hjulmand til fcn.dk.
Under opholdet i Holland mødte FC Nordsjælland belgiske Lierse. En kamp som FC Nordsjælland vandt 4-2. Kampen var aftalt til at vare tre halvlege og i alt 135 minutter, så alle spillere kunne komme tæt på 90 minutter. I lejrens anden kamp mod NEC Nijmegen, måtte FC Nordsjælland se sig besejret 1-0. Trods nederlaget kunne Kasper Hjulmand dog se flere positive elementer i spillet.
"Vores evne til at skabe chancer og skabe et pressspil, sad ofte fint", fortæller Kasper Hjulmand til fcn.d,k, hvor han også understreger, at truppen dog aldrig er tilfredse med et nederlag.
Ifølge cheftræner Kasper Hjulmand har træningslejren i Holland været alt, hvad den skulle være for truppen.
"Vi glæder os til at komme i gang med turneringen og ser frem til at spille om point igen. Vi har haft en fantastisk god tur og fået hovedpunkterne på plads for den kommende sæson", lyder det fra Kasper Hjulmand.