Jerry Lucena i AGF frem til 2013

Øget konkurrence på midtbanen fra blandt andre hjemvendte Martin Jørgensen afskrækker ikke Jerry Lucena, som har forlænget sin kontrakt med AGF frem til 2013

Artiklens øverste billede
Jerry Lucena tager tre år mere i AGF. Foto: Allan Baden/agffodbold.dk

AGF og Jerry Lucena er blevet enige om en ny aftale, der løber frem til sommeren 2013.
"Det har hele tiden været min førsteprioritet at fortsætte i AGF, og at det nu er faldet på plads, er kun dejligt. Jeg skiftede til AGF for at komme til at spille i en klub med masser af bevågenhed og mange tilskuere, og det er gået, som jeg havde håbet på. Vi har en stærk trup, og især på midtbanen er der mange dygtige spillere om buddet, men konkurrencen er kun positiv. Det er med til at gøre mig skarpere, at jeg nu skal slås endnu mere for min plads, og i en klub som AGF skal der være stor konkurrence om pladserne," siger Jerry Lucena til agffodbold.dk med henvisning til tilgangen af Martin Jørgensen og Stephan Petersen.
Sportschef Brian Steen Nielsen glæder sig over, at forlængelsen med Jerry Lucena er med til at bevare kontinuiteten på AGF's hold.
"I medierne og hos fansene får han måske ikke altid helt den kredit, han fortjener, men han nyder stor respekt internt i truppen - både hos holdkammeraterne og trænerne, og i min verden er han en af SAS Ligaens bedste på sin position," siger Brian Steen Nielsen.
Jerry Lucena kom til AGF i sommeren 2007 på en fri transfer, og han har spillet 88 kampe og scoret tre mål for byens hold.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.