Rougsø FF vil have stoppet elevatoren

Artiklens øverste billede
Rougsø FF startede ud lørdag i solskinsvejr og sne. Nu venter to måneders optakt, før det går løs med turneringen.

Der var mødt et pænt stykker over 20 spillere til lørdagens nytårsappel i Rougsø FF, der foregik på Ørsted Stadion.
Rougsø FF har også tilsagn fra en håndfuld ynglingespillere, der var forhindret i at deltage i appellen.

I flokken af forårskåde spillere i sneen, sås også et par "gamle" drenge, der var mødt op for at støtte de unge i opstarten. Måske får de "gamle" blod på tanden, så de fortsætter og giver de unge kamp til stregen.

Ikke flere elevatorture

Rougsø FF s trænerduo, Brian Skaarup og Søren Nielsen, har som målsætning for sæsonen, at førsteholdet i serie 2, der rykkede op i efteråret, skal stabilisere sig i rækken. En midterplacering vil være tilfredsstillende.
"Ikke flere elevatorture," lyder det fra trænerduoen med henvisning til, at førsteholdet vel rigeligt har pendlet mellem serie 3 og serie 2 de senere år.
Andetholdet i serie 5 er nedrykker fra serie 4. Målsætningen er en topplacering i den kommende sæson.

Brian Skaarup og Søren Nielsen skal træne hele truppen, men primært følge førsteholdet i kampene. Andetholdet får Thomas Kjeldsen og Steffen Bjerre på sidelinien i weekenderne.

Landevej og gymnastiksal

Banerne i Ørsted er ikke beregnet til at spille fodbold på lige for tiden, derfor vil den kommende træning foregå på vejene og i drengenes gymnastiksal på Rougsø Skolen.
En dag i Rougsø Hallen vil det også blive til, før spillerne i weekenden 26.-27, marts tager på træningsophold i Fuglssøcenteret på Mols. Weekenden afsluttes med opstartsfest i Ørsted klubhus ved hjemkomsten lørdag 27. marts.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.