Tilbage til håbløsheden? AGF banket på plads af Randers
Randers vandt en overbevisende 0-2 sejr over Århus på Ceres Park
Det blev endnu et skuffende resultat i Aarhus. Ovenpå pokalfiaskoen mod Næstved havde AGF i den grad brug for en succesoplevelse, det blev dog ikke idag, og dermed må AGF igen sigte langt efter en Top 6-placering.
Det lå ellers i kortene, at AGF ville tage det længste strå i aftenens lokalderby. Randers har været skidt kørende, og et lokalopgør på eget græs måtte kunne sætte fut i GF-spillerne, men det var, som om AGF aldrig rigtig bed fra sig.
De første 30 minutter var en langgaber, dernæst kom der to mål ud af ingenting fra Stokke og Bager, der på mystisk vis lige pludselig blussede op i Superligaen. Det var, som om at Randers-spillerne var i stødet, mens AGF snorksov i det defensive.
Hvor bliver tændingen af?
Anden halvleg var en smal forbedring på den sløje første halvleg. Det hang nok sammen med, at Randers var udemærket tilfredse med deres tomåls-føring og derfor placerede sig længere nede på banen. Selvom AGF fik mere plads, blev de aldrig helt farlige, og det er et kæmpe problem.
Sana mangler motivation. Trøjen forblev kridhvid hele kampen igennem, han kæmper simpelthen ikke nok for holdet.
Et par halvforkølede forsøg fra Bundu efter hans indhop og en del misforståelser mellem Sana og medspillerne. Der er ufatteligt lidt at skrive hjem om, ingen gejst, ingen chancer, ingen tænding.
Det solide defensive fundament, AGF havde tidligere på sæsonen, er forsvundet. Der mangler lederskab i bagkæden og kynisme i angrebet. Holdet spiller uden kreativitet og motivation, en klassisk GF-manøvre når det går dårligt.
Det varsler sorte tider i AGF, men det er jo ikke første gang, og nok heller ikke sidste gang. Som AGF-fan bliver man ekspert i at være i dårligt humør. Det ligger i klubbens DNA og kultur, sådan er det bare. Men man bliver ved til den bitre ende, selvom det føles, som om man er nået dertil.
Sæsonen er langt fra ovre. Hverken PC, Hr. Nielsen eller David Nielsen er populære. Men man skal huske på, at fundamentet er godt. Toutouh kan blive giftig, Stage er klubbens de næste par år, Whalley skal have tid (ligesom Jova fik). Den defensive organisation skal på plads igen, det må være førsteprioritet, og så tager man den derfra. Ligesom man altid har gjort i AGF.
Vores opråb er at give snor til David Nielsen. Det er for tidligt at fyre (igen), og alle hold kan rende ind i sølle perioder. Men AGF skal snart ud af hullet, ellers går det galt. Giv det tid, og bed for, at David får vendt skuden, for det kan godt lade sig gøre.
AGF er nu på 9. pladsen med 18 point. Næste kamp er mod Brøndby på udebane den 9. november.
Denne artikel er leveret af morethanaclub.dk