Kvindefodbold: Stærk offensiv med Maiken Kjeldsen og Line P bag ny KPI-sejr

Kolind/Perstrup IF Kvinder vandt søndagens returopgør mod ASA med 4-2 og fastholdt dermed førstepladsen foran næste lørdags modstander Lyseng IF

Artiklens øverste billede
KPI's fodboldamer spiller topopgør lørdag på Kolind mod Lyseng. KPI tabte det modsatte opgør med 7-0. Foto: KPI

Kolind/Perstrup IF Kvinder leverede søndag eftermiddag en koncentreret holdindsats på udebane mod ASA. Med en sejr på 4-2 efter 2-0 ved pausen holdt kvinderne fra Kolind fast i førstepladsen i Serie 1 inden mødet lørdag med nr. to Lyseng IF i et regulært topopgør på Kolind Park.

I den ekstremt jævnbyrdige pulje kæmper seks hold om pointene og tre hold rykker ud, og med tre runder igen ser det godt ud for Kolind/Perstrup IF Kvinder.

”Vi er stadig ikke sikret endnu en sæson i Serie 1, men pt. ser det godt ud og det nyder vi selvfølgelig,” siger KPI-træner Anders Rolann Nielsen.

Kolind/Perstrup IF kvinder havde ventet, at ASA på hjemmebane ville være langt mere aggressive end i den forrige kamp.

”Men de fulgte samme opskrift, hvilket gjorde arbejdet en smule nemmere. Vi havde et hav af chancer i første halvleg og kunne sagtens have været foran med mere end 2-0 ved pausen. Vores to offensive spillere Maiken Kjeldsen og Line Pedersen havde masser at arbejde med,” fortæller Anders Rolann Nielsen.

Elegant lob over ASA’s målmand

I dagens kamp var Kolind/Perstrup IF uden Emily Bridal Hansen, der sidste gang med to mål punkterede ASA fra start.

”Det betød dog intet, for Maiken Kjeldsen, Line Pedersen og Rikke Christensen gjorde hvad der skulle til for at cementere sejren. I det 35. minut lynede Maiken Kjeldsen efter assist fra Line Pedersen, da hun elegant lobbede bolden over ASA’s målmand. Kort før pausen blev rollerne byttet, og Maiken Kjeldsens assist til Line Pedersen resulterede i en 2-0 føring med en elegant placering uden for keeperens rækkevidde. I det 51. minut lagde Maiken Kjeldsen en fremragende aflevering bagom forsvaret, som Line Pedersen opfangede og scorede efter at have afdriblet målmanden. ASA fik reduceret til 1-3 i det 60. minut, men i det 71. minut opfangede Maiken Kjeldsen en bold på baglinien og løftede den perfekt ind i feltet, hvor Rikke Christensen headede bolden op i venstre hjørne til 1-4. ASA fik reduceret til kampens resultat 2-4 i det 79. minut,” fortæller Anders Rolann Nielsen.

Mia Ehrenreich skadet efter tv-redning

Holdets mangeårige keeper Mia Ehrenreich, der sammen med Mia Svensson deler kampene i efteråret, leverede en stabil indsats, men var chanceløs på ASA’s første scoringen fra ASA. ASA's anden scoring i det 79. minut var rent uheld, da Mia Ehrenreich efter en tv-redning helt nede ved venstre stolpe fik afværget, men måtte se en ASA spiller løbe bolden op og score.

”Denne aktion førte desværre til. at Mia måtte lade sig udskifte, da hun kom til skade med skulderen under aktionen. Line P trak i målmandstrøjen og holdt buret rent resten af kampen,” fortæller Anders Rolann Nielsen.

Forsvaret med Anna Louise Kristensen, Line Schultz, Lisa Laursen og Dorte Rauff, på midtbanen, Amanda Svit, Mathilde Freltoft flankeret af Freya Lundgaard og Kicki Laursen sørgede for igen at lukke ned for ASA, der med samme forudsigende taktik hele tiden søgte at spille op og igennem midten.

Offensivt leverede Maiken Kjeldsen og Line P. igen en fremragende indsats, der hele tiden lagde tryk på ASA's bagkæde. I dagens opgør førte det til scoringer fra begge.

Sædvanen tror blev alle tre udskiftere taget i brug. På bænken var det i dagens kamp Ditte Baltzer, Rikke Christensen og Linette Andersen, der naturligt faldt ind i deres respektive roller på banen.

”Der skal lyde en stor ros til holdet, der igen leverede en super koncentreret og disciplineret indsats,” siger Anders Rolann Nielsen.

Kolind/Perstrup IF møder i sin næste kamp lørdag 13. oktober kl. 13.45 Lyseng IF på Kolind Park.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.