Seriefodbold: KPI i hård målløs fight mod spirende DJØF’ere
Kolind/Perstrup IF kæmpede sig til et point i 0-0 opgør mod IFSK fra Institut for Statskundskab, men havde tre store chancer til slut på Kolind Park
Kolind/Perstrup IF fik for anden kamp i træk et enkelt point ud af en hjemmekamp, da IFSK fra Aarhus, som er en klub med overvejende studerende fra Statskundskab på Århus Universitet, tirsdag aften var på besøg på Kolind Park.
Og de kommende DJØF’ere viste sig som ventet som nogle hårde nysere med god fysik, men Kolind/Perstrup IF gav med træner Thomas Zacher Sørensens ord ”godt igen”, da de to hold delte point i et målløst opgør.
”Det var en tæt fysisk kamp med to hold, som stod godt og ikke gav noget væk. Begge hold var gode til at lukke ned på de farlige områder, så det blev mest en kamp med dueller på midtbanen og med sporadiske langskud,” siger Thomas Zacher Sørensen.
I en chancefattig 1. halvleg kom Kolind/Perstrup IF’s bedste mulighed midt i halvlegen, da Marc Pedersen i en helt fri position headede et hovedstød over mål.
Thomas Zacher Sørensen opfordrede i halvlegen sine spillere til at fortsætte med at fighte.
”Vi får altid en chance, og så må vi være klar til at sparke den ind, når chancen opstår.”
Tre kæmpechancer i det sidste kvarter
Og hjemmeholdet skulle få sine chancer i slutningen af kampen, men de første ti minutter af 2. halvleg havde Kolind/Perstrup IF en dårlig periode, hvor IFSK havde bolden mest og hvor KPI’s spillere kom for sent på det meste.
”De næste tyve minutter lignede kampen spillet i 1. halvleg, hvor ingen af holdene gav meget væk, men det sidste kvarter fik vi overtaget. Vi kom tættere på IFSK’s mål og havde flere gode muligheder efter dødbolde, lange indkast og hjørnespark,” fortæller Thomas Zacher Sørensen.
Kasper Holm Hansen fik den første store mulighed på en nedfaldsbold, som han sparkede hårdt mod mål, men som blev klaret af gæsternes målmand. Også unge Nicolaj Christensen fik en stor mulighed på en nedfaldsbold lidt længere ude i feltet, hvor han helt fri sparkede bolden forbi målet.
”Tredje store chance tilfaldt Martin Holm Hansen, da Mikkel Stær kastede et langt indkastet, som Andreas Brus Mikkelsen forlængede. Men gæsternes målmand fik hånden på Martin Holm Hansens hovedstød, så bolden ramte overliggeren, og også riposten ramte overliggeren,” fortæller Thomas Zacher Sørensen, som følte sit hold bortdømt et kvarter før tid, da Martin Holm Hansen fik en friløber og blev sparket ned uden at det hverken gav gult eller rødt kort til IFSK-spilleren, som var bagerste mand i forsvaret.
Hele holdet blev kampens spiller
Med resultatet 0-0 fik Kolind/Perstrup IF sat sit andet point ind på kontoen efter en særdeles pointfattig start på turneringen.
”Det giver ikke mange point at spille uafgjort, men det giver selvtillid. Vi viser, at vi kan være med, og nu er vi ikke længere isoleret i bunden af rækken inden vi fredag aften møder DGL 2000 på hjemmebane,” siger Thomas Zacher Sørensen, som havde Andreas Brus Mikkelsen, Rasmus Møller og Rasmus Meyland tilbage på holdet, men måtte se bort fra Sebastian Konrad på grund af planlagt ferie og en skadesramt Rasmus Bisgaard Hansen.
Æren som kampens spiller blev givet til hele holdet som anerkendelse for en godkendt holdpræstation.