Sæsonen er skudt i gang med en overbevisende sejr på hjemmebane

Artiklens øverste billede
Morten Jensen blev i sin debut for Skanderborg Aarhus Håndbold topscorer i storsejren over Kolding. Foto: Ole Nielsen

Skanderborg Aarhus Håndbold startede sæsonen med en forrygende 12-måls sejr over KIF Kolding. 34-22 endte tirsdagens opgør.

Flere end 1.000 tilskuere var mødt op til kamp i Fælleden i Skanderborg, hvor de kunne se den nyankomne Morten Jensen og resten af holdet udfolde sig på fornemmeste vis. Det fortæller klubben - og siger videre:

I målet lagde Kristoffer Laursen ud med en strafferedning efter mindre end 1 minuts spilletid, og derfra gik det hurtigt. Skanderborg Aarhus drengene spillede hurtigt og præcist i angrebet, og det lignede ikke, at der var noget, som kunne stoppe dem. Forsvaret stod tæt, og KIF Kolding spillerne fik hverken rum eller lov til at spille deres spil. Hjemmeholdet kunne gå tilfredse til halvleg med cifrene 14-7.

Skanderborg Aarhus spillerne kom tændte og klar på banen til anden halvleg. Morten Balling var sørgede for tempo i angrebet, og Kristoffer Laurssen var garant for, at forsvaret fortsatte, hvor de slap i første halvleg. Midterblokken stod fast, og det var ikke mange KIF Kolding-spillere, der fik lov til at komme forbi Mathias Smed og Kristian Bonefeld. I anden halvleg scorede vi 20 mål, og kampen sluttede med stillingen 34-22.

Efter kampen sagde en glad cheftræner Nick Ramussen:

»Jeg er meget tilfreds med premieresejren, hvor specielt samspillet mellem keeper og forsvar fortjener ekstra ros. Samtidig var det dejligt at se Morten Jensen markere sig så positivt i sin første optræden for Skanderborg Aarhus Håndbold.«

Efter første kamp indtager vi en foreløbig 3. plads i HTH Herreligaen. Det var en vild start på sæsonen, hvor hele holdet viste sig fra bedste side og fremstår mere end klar til resten af sæsonen.

Morten Jensen blev både kampens spiller og topscorer med 7 mål.

På fredag venter SønderJyskE på udebane kl.19:30.

Kampen i tal

1.Kristoffer Laursen – redninger i alt 35% (9/26), straffe 50% (2/4)

12.Salah Boutaf – 1 mål, redninger i alt 29% (2/7), straffe 33% (1/3)

2.Allan Toft Hansen – 1/1 mål

3.Hákun West Av Teigum – 2/2 mål

4.Lars Skaarup – 3/4 mål

7.Mads Kalstrup – 2/2 mål

10.Lasse Højgaard – 1/3 mål

11.Thomas Arnoldsen – 4/6 mål

14.Jon Katballe – 2/2 mål

15.Mike Haack – 5/7 mål

19.Thor Christensen – 2/2 mål

20.Morten Balling – 2/2 mål

21.Mathias Smed – 1 udvisning

23.Morten Jensen – 7/7 mål, 1 advarsel, 1 udvisning

24.Mathias Bitsch – 2/5 mål

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.