Skanderborg-herrer før sæsonstart: Det ser fornuftigt ud

Nick Rasmussen & Co. tager hul på ligalivet 7. september mod Kolding.

Artiklens øverste billede
Thor Christensen, der i denne sæson for alvor tager hul på seniorlivet efter en lang skadespause, har set stærk ud i Skanderborg Aarhus' opstart. Arkivfoto: Ole Nielsen

Det kan godt være, at det har knebet med at score mange mål, men defensivt har det set godt ud for ligaherrer fra Skanderborg Aarhus. Derfor er cheftræner Nick Rasmussen fortrøstningsfuld inden sæsonstart.

»Både spille- og ressourcemæssigt er vi kommet godt gennem træningskampene og opstarten generelt - selv om vi har været udfordret af, at vi har haft spillere afsted til landsholdsopgaver. Fx har Thomas Arnoldsen ikke været med i en eneste træningskamp,« fortæller Nick Rasmussen.

Samme Thomas Arnoldsen skal sammen med Morten Jensen, hentet i Ringsted, løfte arven på venstre back efter Cornelius Kragh og Marcus Mørk, og Nick Rasmussen peger på netop den plads som der, hvor der er sket de største ændringer i forhold til sidste sæson. Andre nye er Allan Toft, der afløser Nikolaj A. Nielsen på stregen, samt Jon Katballe, der skal supplere Mathias Bitsch på højre back. Halvvejs ny er også Thor Christensen på stregen, der efter en lang skadespause fik comeback i slutningen af sidste sæson, og som ifølge Nick Rasmussen ser ud til at være godt kørende.

Så håber jeg på mange tilskuere, og at de er sultne efter at se noget håndbold

Nick Rasmussen.

Noget andet nyt er fusionen med naboerne fra Aarhus, men det er ikke noget, Nick Rasmussen har mærket så meget til.

»På det, der foregår inde på banen, kan jeg ikke mærke nogen forskel. Uden for banen vil det nye og stærkere set-up blandt andet betyde, at vi tidligere end normalt kan gå i gang med at sætte en trup sammen til den kommende sæson. Men om vi hedder det ene eller det andet, betyder jo ikke noget for spillet,« konstaterer han.

Jagter slutspil

Målsætningen for Skanderborg Aarhus Håndbold er en slutspilsplads. Helt enkelt. Top-5 ligner ifølge Nick Rasmussen Aalborg, GOG, TTH., BSH og Skjern, og han vurderer, at de hold, der jagter de tre ledige slutspilspladser, er kommet tættere på top-5 holdene.

»Jeg synes, at hold som Sønderyske, Fredericia og Kolding alle ser stærkere ud end i sidste sæson,« vurderer Nick Rasmussen og spår en DM-finale mellem Aalborg og GOG.

»Det er et par rigtig gode hold. GOG har bl.a. fået Torbjørn Bergerud i målet, mens Aalborg bl.a har hentet Aron Palmarsson, og især sidstnævnte bliver en oplevelse i ligaen,« lyder det.

Skanderborg Aarhus tager hul på sæsonen 7. september kl. 20.30, hvor Kolding gæster Fælleden.

»Kolding ser bedre ud end i sidste sæson, og deres bredde er blevet noget større. I betragtning af, at det sprudlende spil nok ikke kommer så tidligt på sæsonen, skal vi være taktisk godt indstillet. Og så håber jeg på mange tilskuere, og at de er sultne efter at se noget håndbold,« siger Nick Rasmussen.


Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.