Seriefodbold: Indhopper reddede et point til IFM mod Østdjurs 91

IF Midtdjurs og Østdjurs 91 delte point i tæt 1-1 lokalopgør på Ryomgård Stadion.

Artiklens øverste billede
Foto: Den spillende cheftræner Rasmus Brasch (i midten) skal have sine offensivspillere til at vise mere træfsikkerhed og kynisme, så IF Midtdjurs kan udnytte sine chancer bedre. Arkivfoto    

For anden kamp i træk var det indhopperen Anton Bo Hansen, som med en scoring sikrede point til IF Midtdjurs i den stærkt besatte Serie 3 pulje på Djursland. I sidste uge scorede Anton Bo Hansen to mål, da IF Midtdjurs på udebane slog Mørke IF. Det afgørende mål til 3-2 blev scoret i dommerens tillægstid.

Anton er gammel Ryomgård dreng, som har prioriteret håndbolden i de senere år som målmand i Randers Freja. Han er en uortodoks spillertype, men har fin fart og er god med bolden

Rasmus Brasch

Og onsdag aften havde Anton Bo Hansen igen en afgørende fod på bolden, da IF Midtdjurs på Ryomgård Stadion spillede 1-1 mod nedrykkerne fra Østdjurs 91, da han i det 64. minut med en god detalje bagom sit eget støtteben udlignede til 1-1 med et skud ved den nærmeste stolpe.

»Anton er gammel Ryomgård dreng, som har prioriteret håndbolden i de senere år som målmand i Randers Freja. Han er en uortodoks spillertype, men har fin fart og er god med bolden,« siger IFM’s spillende cheftræner Rasmus Brasch. Anton Bo Hansen blev skiftet ind i det 60. minut og små fem minutter efter havde han sendt bolden i mål bag Østdjurs 91’ målmand Kim Jensen. Det blev kampafgørende på en dag, hvor IFM’s topscorer Simon Pilgaard med Rasmus Brasch’ ord ’ikke havde sin bedste dag’.

»Simon så ud som om han havde smurt sine støvler med lim og fik ikke afsluttet ret godt,« spøgte cheftræneren efter kampen.

En gang tju bang fodbold

IF Midtdjurs måtte se bort fra Mads Høegh efter afbud og Mikkel Primdahl Sonnichsen, som endnu ikke er klar efter sin skade. Frederik Assenholm Andersen og Kasper Brøbech Jacobsen var begge på ferie.

Den spillende cheftræner Rasmus Brasch, som er kendt som en solid midterforsvarer, har i nogle kampe startet som targetman på toppen, men havde i kampen mod Østdjurs 91 sat sig selv på midtbanen sammen med Rune Bach og med unge Nicolai Bager på den offensive midtbane. Forsvarskæden foran Lasse Walther Nielsen i målet bestod af Alexander Birch Molbech. Jonas ’Joe’ Simonsen, William Uldal og Tobias Revsbeck. Offensivt stillede IFM med Christian Greffel og Troels Aude Gudumlund på kanterne og Simon Pilgaard på toppen.

»Vi startede i en 4-3-2-1 formation, men skiftede i 2. halvleg til 3-5-2 for at lægge mere tryk på Østdjurs 91’ bagkæde. Jeg synes vi klart havde mest spil, mens Østdjurs IF mest kom med kontrastød. I 2. halvleg stod de to midtbaner langt fra hinanden og det sluttede med en gang tju bang fodbold. I det sidste minut blev Christian Greffel spillet i dybden og fintede sig til en afslutning med højrebenet, som Østdjurs 91’s målmand reddede flot. I det efterfølgende angreb var Østdjurs 91 tæt på at score og stjæle sejren efter et frispark. Derefter fløjtede dommeren af,« fortæller Rasmus Brasch.

»Vi skulle have vundet kampen, men som det udviklede sig, er vi tilfredse. Østdjurs 91 kom med meget fysik. Sådanne kampe tabte vi tidligere, men vi mangler noget kynisme og skal blive bedre til at udnytte vores chancer,« siger Rasmus Brasch, som fremhæver Tobias Revsbeck, Nicolai Bager og Christian Greffel for deres indsats. Og så var skulderklap til Anton Bo Hansen for igen at levere en afgørende scoring.

Østdjurs 91 tilbage i Serie 2

Østdjurs 91 er nedrykker efter flere sæsoner i Serie 2, men har fortsat sin trup intakt med et godt sammenspillet kollektiv med masser af sammenhold, fysik og vilje til fight. Fabian Korsgaard og Simon Konge Laursen er også i denne sæson spillende trænere, om end Simon Konge Laursen, den midterste af holdets tre Konge brødre, for tiden med en skade er udenfor og må styre holdet fra sidelinjen.

Østdjurs 91 startede sæsonen med en sikker 6-1 sejr over oprykkerne fra Mørke IF, men måtte derefter se sig besejret af lokalrivalerne fra Åstrup/Hammelev IF, som vandt med 1-0 på et mål af Kasper Brink Pedersen kort efter pausen.

»Det var en frygtelig kamp, som burde være endt 0-0. Det var en lige, men ikke særlig velspillet kamp, hvor Åstrup/Hammelev IF stod lavt og spillede med lange bolde, så kampen blev spillet på deres præmisser,« siger Østdjurs 91’ spillende trænere Fabian Korsgaard.

»Vi havde forventet at kunne slå IF Midtdjurs, og det var en kamp, hvor der blev gået til stålet. Jeg synes vi styrede kampen og var det bedste hold, og havde vi scoret på vores chancer, havde vi vundet. Nu fik IF Midtdjurs udlignet på et tilfældigt mål.«

»Vores ambition er at komme op i Serie 2 igen, og vi er glade for, at vi i efteråret spiller i en pulje med lokale hold i Serie 3.Vi har døjet med skader i opstarten og har stadig udover Simon Konge Laursen spillere som Rasmus Konge Laursen, Benjamin Due og Frederik Taylor skadet. Når vi for alvor kommer i gang, forventer jeg at vi kan være med i toppen af rækken,« slutter Fabian Korsgaard.

Østdjurs 91 skal i ilden igen tirsdag aften på udebane mod Grenaa IF, mens IF Midtdjurs fredag aften på Ryomgård Stadion tager imod nedrykkerne fra AH 2012.



Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.