Rønde Idrætscenter: Godt nyt om de nye tider
Snart kan de idrætsgrene, der har været holdt ude af Rønde Idrætscenter i alt for lang tid, gøre comeback på halgulvet.
Der er godt nyt for de idrætsgrene, der ikke har kunnet bruge Rønde Idrætscenter i en lang periode, mens hallerne har været anvendt som vaccinationscenter.
Den 21. september er sidste dag, hvor der bliver vaccineret i centret, og 27. september er vaccinationscentret pillet ned, og hallen er klar til brug for idrætsforeningerne. De foreninger, der har brugt den lille hal, kan genoptage aktiviteterne allerede den 1. september, fordi vaccinationsaktiviteterne fra den dag bliver rykket sammen i den store hal.
»Jeg vil gerne sige tak til idrætsforeningerne, Rønde Idrætscenter og kommunens andre haller for at have udvist stort samfundssind, selv om det har betydet en del bøvl for dem,« udtaler borgmester Ole Bollesen.
Hurry up
Nu haster det således, hvis man endnu ikke er vaccineret, og gerne vil have stikket i Syddjurs Kommune. Der bliver sandsynligvis nogle pop-up-vaccinationssteder efter 1. oktober, men i tidsrummet 22. september - 31. september skal man tage til f.eks. Randers eller Aarhus for at blive vaccineret.
»Jeg vil under alle omstændigheder gerne opfordre alle til at blive vaccineret hurtigst muligt,« siger Ole Bollesen.
»Men derudover skal man være opmærksom på, at hvis man vil vaccineres i Rønde, så skal man bestille tid nu, for der skal være mindst 3 uger mellem første og andet stik. Så man har ikke lang tid at løbe på.«
En alternativ mulighed er dog, at man møder op i Rønde uden tidsbestilling til første vaccination og derefter tager til et andet vaccinationscenter for at blive vaccineret anden gang