Tilmeldinger strømmer til Auningløbet

12. august lyder startskuddet efter corona-pause sidste år.

Artiklens øverste billede
Et af Djurslands helt store motionsevents er på trapperne. Foto: Finn Bojer

Styregruppen bag Auningløbet har længe været i arbejdstøjet og glæder sig over, at Auningløbet 2021 kan gennemføres.

Løbet finder sted 12. august.

Billedtekst: Løbet er for store og små… Foto: Finn Bojer

Der er stadig mange Corona-restriktioner, der skal overholdes, og der følges op lige til det sidste, så løbet kan gennemføres forsvarligt og stadig med hovedvægt på sikkerhed.

Derfor er start-og målområdet blevet udvidet, og målstregen for cyklerne er »flyttet« til Kirkegade således, at alle motionscyklister kan trille roligt ind på Centervej, hvor løberne også kommer ind under den gule portal.

I år er der indgået samarbejde med Anders Lemmer, Raven, om lyd og lys. Det indebærer, at der opsættes højtalere i hele området og dette styres af centralt. Ligeledes bliver der opsat Selfie kamera så hver enkelt motionist kan få sig et billede med hjem og ikke mindst bliver der opsat elektroniske infoskærme.

Overskuddet fra startgebyr og sponsorbidrag i 2021 går ubeskåret til Børnecancerfonden og Julemærkefonden.

Skolen klar

Auning Skole har meldt deres ankomst med ca. 250 deltagere. Julemærkehjemmet i Hobro har meldt om ca. 50 deltagere, og der er endnu flere tilmeldinger på Safeticket billetsystemet.

»Vi kan ikke opfordre nok til forhåndstilmelding, da man kun i yderst begrænset omfang vil kunne købe sin billet ved indskrivningsbordene på dagen. Bliver man syg på løbsdagen, kan man altid få refunderet det fulde beløb for sin billet,« lyder det fra arrangørerne.

Overskuddet fra AuningLøbet går også i år til Børnecancerfonden via Team Rynkeby samt Julemærkehjemmet i Hobro.

Hver motionist, der har købt løbsnummer, får udleveret gulerødder, frugt, juice eller vand. Gammel Estrup Gartneri, SuperBrugsen og Rynkeby har sponsoreret.

Så Auning Løbet klar til endnu en tur. Foto: Finn Bojer


»Vi vil på forhånd gerne takke beboere på Kirkegade/Centervej, butikkerne og Auning Handel & Erhverv for jeres positive indstilling til AuningLøbet. Vi starter så småt opstilling onsdag aften og sørger for, som vanligt, at alt er ryddet torsdag aften,« lover arrangørerne.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.