Margrethe Vestager debuterer i Eremitageløbet
Eremitageløbet skydes i gang 6. oktober, og på deltagerlisten er en af landets mest magtfulde politikere
Det traditionsrige Eremitageløb i Dyrehaven, der i år løbet søndag 6. Oktober, får i år besøg af en af landets toppolitikere. Indenrigs- og økonomiminister Margrethe Vestager (RV) er nemlig at finde i det 19.000 personers store felt.
"Man bliver gladere af det. Det er dejligt at komme ud i al slags vejr og bruge sig selv. Jeg er bidt af det," siger Margrethe Vestager til Dagbladet BT, der er medarrangør af løbet i Dyrehaven. Den 13,3 kilometer lange rute bliver en solid udfordring for Vestager, der ikke tidligere har løbet distancer, der er længere end ti kilometer.
"Jeg har lige været med i DHL-stafetten igen. Det er altid sjovt at løbe i Fælledparken sammen med en masse glade mennesker. Men i hele mit liv har jeg aldrig løbet længere end ti kilometer. De næste uger skal jeg ud på lidt længere distancer," siger ministeren til BT. Det er ikke første gang, at der er politisk deltagelse i Eremitageløbet. For få år siden løb Lyngby-Taarbæks borgmester Søren P. Rasmussen med.