Stjerner på vippen i Farum svømmehal
Deltagere fra tv3's "Stjerner på vippen" trænede i Farum Svømmehal
TV3's shows med ”Stjerner på Vippen” gav også stjernedrys i Farum, idet tre par gæstede Farum Svømmehal som træningscenter.
Træner Hans Krogenlund fra Farum Familie Svøm skulle på 4-6 uger fremtrylle udspringsmotorikken ind i kroppen på udøverne og mentalt få dem til at overvinde frygt for højder og for at slå sig.
Det gav en del virak at se kendisser lokalt forsøge sig på det, for dem, ukendte område, og klubbens mange udspringere deltog med spænding om udfaldet af konkurrencerne.
Det ældste par, Anders Bircow og Amin Jensen, røg ud i indledende, men scorede højst på underholdningsværdien. Dansepigerne Karina Frimodt og Claudia Rex samt rocksangerparret Kat Stephie og Tim Schou klarede sig igennem til finalen. Sidstnævnte stod med trofæet til sidst og FSS Udspring kunne således markere en sejr i underholdningsbranchen, hvilket jo er en ny situation.
Presset
På den korte træningsperiode var det ikke muligt at opbygge god form, og med forventing om spring fra store højder, blev de udførende presset.
"Vi er vant til en hel sæson, motorik og styrke opbygges jævnt og udfordringer afstemmes hermed", siger man fra FFS.
"Dette var umuligt i dette tilfælde. Derfor måtte dansepigerne udgå i finalen på grund af overbelastning og rygsmerter til følge for den ene.
En anden udspringssport, cliff diving, som i sommer blev demonstreret i Københavns Havn med udspring fra taget af Operaen, kan også slå hårdt og må betegnes om ekstrem sport. Men der sker der sjældent skader på de udførende. For der er tale om top trimmede og professionelle udspringere, der lever af at turnere hele verden rund og vise deres kunnen.
Nærværende "Stjerner på Vippen" gav mere en udstilling af hvad man i en ny sport ikke kan, hvis man kaster sig ud i en ny sport uden tilstrækkelig forberedelse.
"Det er ikke den måde udspringsklubberne forbereder og afleverer sin udspringere til konkurrence på", siger Hans Krogenlund.