Skovbørnehave er politisk fredet

Favrskovs politikere fredede Skovbørnehaven i Hadsten og vil nu have analyse på bordet

Artiklens øverste billede
Venstres Anders G. Christensen stillede forslaget om at finde en hurtig løsning på Skovbørnehavens fremtid i Hadsten. Den beslutning er nu sendt til hjørnespark af byrådet.

En poltisk fredning af Hadsten Skovbørnehave. Det blev udfaldet efter byrådets seneste byrådsmøde i tirsdags, kan man læse i byråds-referatet.
Samtidig blev beslutningen om, hvornår og hvordan den så skal varigt etableres, sendt til hjørnespark i forvaltningen, der allerede nu sidder med en fremtidig analyse af børnetallet i blandt andet Hadsten og dermed også af, hvilke(n) daginstitutioner der må lukkes eller nedskaleres. Den analyse kommer aller-tidligst i 2014.
Dermed må Venstre, som har stillet forslaget om en hurtig løsning på Skovbørnehavens placering og fremtid, stille sig tilfreds med at skovbørnehaven trods alt er sikret. Men så kommer spørgsmålet om, hvilken institution i Hadsten der så må lade livet til næste år.
Det har vi bedt partierne, både de folkevalgte og dem der gerne vil i byrådet om at forholde sig til i FavrskovPosten i uge 38.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.