Otte Brugser går sammen i lokalt selskab
Djursland Detail A/S vil styrke brugsforeningsbevægelsen gennem opkøb og etablering af nye butikker
I en tid med butikslukninger og problemer for mindre butikker i landdistrikterne melder en ny offensiv spiller sig på banen på Djursland.
Syv Dagli'Brugser og én SuperBrugsen har 15. juni stiftet selskabet Djursland Detail A/S og udpeget uddeler Claus Lundberg, Dagli'Brugsen Tirstrup, som direktør. Formålet med selskabet er ifølge direktøren at styrke brugsforeningsbevægelsen og samarbejdet om detailhandel på Djursland.
”Vores tanke er at stå sammen om at opkøbe konkurrenter og konvertere dem til medlemsbutikker eller oprette helt nye butikker, hvor der er grundlag for det,” siger Claus Lundberg om selskabet, som kun skal agere indenfor detailhandelen på Djursland.
Brugserne udgør et kapitalstærkt selskab
De otte medlemsejede brugsforeninger har hver indskudt 62.500 kr. og det giver den nødvendige samlede aktiekapital på en halv mill. kr. i Djursland Detail A/S.
”Vi kan etablere en ny butik, hvis vi tror på der er et marked. Vi kan også afhjælpe problemer i eksisterende butikker,” siger Claus Lundberg.
Selskabet er kapitalstærkt i kraft af brugsforeningernes egenkapital.
”Desuden har vi mange erfaringer og et godt netværk indenfor bankverdenen. Det kan vi udnytte, hvis vi skal tage initiativer på butiksområdet.”
Flere Brugser kan være med
Ifølge Claus Lundberg er et selskab som Djursland Detail A/S ikke noget nyt fænomen. Et eksempel er Kvickly i Ebeltoft, som drives af et selskab bestående af 13 selvstændige Kvickly'er.
”Den slags findes i forvejen og vi er selskab nr. 14 i Coop-regi,” siger Claus Lundberg. Han fortæller, at Coop Danmark dagligt får tilbudt forretninger til overtagelse over hele landet.
Alle brugsforeninger på Djursland har været inviteret til møde om initiativet. Nogle har valgt ikke at være med.
”Vi vil gerne have flere aktionærer med i selskabet. Så de øvrige SuperBrugser og Dagli'Brugser på Djursland er velkomne til at komme med på et senere tidspunkt,” siger Claus Lundberg.
Sparbutikken i Vivild er netop blevet omdannet til en Dagli'Brugsen, men det er sket i Coop-regi og inden Djursland Detail A/S blev operativ.