Ebeltoft Distriktsråd en realitet

Distriktsrådet skal være paraply og talerør for borgere og foreninger over for kommunen

Artiklens øverste billede
Ebeltoft har nu, som mange andre byer i Syddjurs, fået dannet et distriktsråd.

Ebeltoft er hoppet med på vognen og har fået dannet et distriktsråd.

Forleden blev der på initiativ af Hanne Sloth og Mads F. Petersen afholdt stiftende generalforsamling i Ebeltoft Distriktsråd på Ebeltoft Parkhotel med 20 deltagere, herunder byrådsmedlemmerne Ole Bjerregaard, Ninna Thomsen og Tommy Bøgehøj, der alle bakkede op om stiftelsen. Generalforsamlingen drøftede formålet med ”endnu en forening i Ebeltoft” og hvilke medlemmer foreningen skulle have.

Formålet med foreningen er op til den nye bestyrelse, men Mads F. Petersen oplyste, at planen var at foreningen skal fungere som en paraply og talerør for borgere og foreninger i Ebeltoft, primært i forhold til kommunale projekter.

De øvrige distriktsråd i kommunen har allerede markeret sig i den lokale debat. Blandt andet om placeringen af et nyt rådhus i kommunen.

Ebeltoft Distriktsråds dækningsområde bliver Ebeltoft skoledistrikt og vil blive hørt i spørgsmål om lokalplaner i området, for eksempel nuværende projekter som lokalplan for Dråbyområdet.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.