I Rønde er der styr på pengene

Rønde og Omegns Sparekasse med prædikatet Danmarks sikreste pengeinstitut skifter direktør

Artiklens øverste billede

Fredag markeres en skiftedag i Rønde og Omegns Sparekasse med en reception.
Efter 21 år på posten som direktør afløses Hans Chr. Madsen af den 51-årige Ole Bonde, som er kommet fra en stilling som afdelingsdirektør i Sparekassen Kronjylland i Ebeltoft.
Ole Bonde bliver ny styrmand på en sikker skude, hvis man ellers skal tro analysefirmaet Niro, som for nylig havde Rønde og Omegns Sparekasse som en flot nr. 1 som landets sikreste pengeinstitut i en risikovurdering af 99 pengeinstitutter.
”Det vigtigste er ikke, at vi er nr. et, men at vi er med i toppen og at vi bliver ved med at være det,” siger den nye direktør, som overtager en veldrevet forretning med lutter plusser i Finanstilsynets såkaldte ”tilsynsdiamant”.

Rønde og Omegns Sparekasse vil være sin egen

Og kunderne i Rønde og Omegns Sparekasse skal ikke vente sig de store ændringer ved direktørskiftet.
”Vi kender vores begrænsninger. Vi har mange lokale kunder og dem skal vi betjene med de produkter, som er gængse for et pengeinstitut med et lokalt tilsnit,” siger Ole Bonde.
Rønde og Omegns Sparekasse har seks medarbejdere udover direktøren og der bliver lagt vægt på en personlig betjening.
”Vi møder vores kunder i øjenhøjde. En kunde vil altid føle sig genkendt,” siger Ole Bonde.
”Vi vil fortsat være et pengeinstitut med en lokal forankring og vi sætter vores selvstændighed meget højt.”

Har ikke brug for bankpakker

Selvom verden udenfor Rønde og Omegn står i den finansielle krises tegn, kan Sparekassens kunder sove roligt. Pengene ligger sikkert og godt i Rønde og Omegns Sparekasse.
”Vi har et fornuftig forhold mellem indlån og udlån, og når vi går ind i nye forretninger, så kender vi den risiko vi påtager os,” siger Ole Bonde, som også fremhæver bestyrelsens betydning for Sparekassens gode resultater.
”Vores udfordring ligger i administrationen. Vi er effektive i driften, men vi kan ikke garderes os mod nye lovkrav. Det koster penge, hver gang vores medarbejdere skal sætte sig ind i nye områder,” siger Ole Bonde.
Den nye direktør varsler ikke de store ændringer, men stiller dog kunderne og personalet mere plads i udsigt.
Rønde og Omegns Sparekasse inddrager indenfor det kommende år det tilkøbte nabolokale, det tidligere værtshus Pinden, i Sparekassens område.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.