Kommunerne drøfter Ring 5

Egedals borgmester Willy Eliasen lægger pres på for at få linjeføringen til Skåne og syd om København

Artiklens øverste billede

29 kommuner i hovedstaden drøfter her klokken 10 fredag, om den kommende Ring 5-forbindelse skal have en ny linjeføring, skriver Lokalavisen Egedal.


Det er borgmesterne fra Egedal og Allerød, der er gået forrest for at få analyseret alternative muligheder for Ring 5-forbindelsen.

Mødet finder sted klokken 10 i KKR Hovedstaden - et kontaktråd, der består af Hovedstadens 29 kommuner.

Formandskabet, der består af borgmester Kjeld Hansen fra Herlev og viceborgmester Jannich Petersen fra Gribskov Kommune, har forud for mødet udarbejdet en tekst til beslutning, hvor kommunerne opfordres til, at der "bliver fokuseret på behovet for Ring 5 samt ændringer i linjeføringen, som transportministeren har tilkendegivet at ville indgå i en dialog om."

Borgmester Willy Eliasen fra Egedal lægger ikke skjul på hans holdning:

"Efter min mening skal Ring 5 til Skåne og lægges syd om København," siger han forud for mødet her klokken 10, der foregår på Søholm i Hørsholm.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.