Unik udstilling af skulpturer i Boggalleriet

Den verdensberømte kunstner Per Kirkeby viser en serie bronzeskulpturer i Rønde i efteråret

Artiklens øverste billede

Boghandler Niels Trangbæk har gennem de senere år kunnet præsentere flere meget fine udstillinger i sit gallerilokale i tilknytning til kunstboghandelen Boggalleriet på førstesalen i forretningen på Hovedgaden i Rønde.
Nu venter der det kunstinteresserede publikum en unik oplevelse, når Niels Trangbæk i begyndelsen af september kan vise en udstilling med bøger, grafik og skulpturer af den verdensberømte kunstner Per Kirkeby.
I kraft at sine nære forbindelser til Per Kirkeby, som også er kunstneren bag det store Åben Vand udsmykningsprojekt i Rønde, kan Niels Trangbæk udstille 16  mindre bronzeskulpturer i Boggalleriet.

Udgiver en publikation om Per Kirkeby

Det sker netop som Per Kirkeby i 2012 står over for stor international opmærksomhed.
”Per Kirkeby har netop færdiggjort en monumental bronzeskulptur til opstilling foran det hollandske parlament i Haag. Desuden vil han i 2012 udstille bronzeskulpturer på Glyptoteket i København, og han vil udstille i Athen, Bruxelles og på den berømte The Phillips Collection i Washington,” fortæller Niels Trangbæk.
I forbindelse med udstillingen udgiver Niels Trangbæk på sit forlag Boggalleriet en publikation med tekster af idehistoriker Lars Morell og med et originalt omslag af Per Kirkeby.
Lars Morrels tekster vil introducere bronzeskulpturerne og vil redegøre for tankegangen bag Per Kirkebys ”Feltbøger”.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.