Rønde får et strejf af Provence

En blandet landhandel med fokus på franske varer åbner på Hovedgaden i Rønde

Artiklens øverste billede

En gammel drøm går i opfyldelse for dansk-franske Greta Prøksen fra Ugelbølle, når hun en af de nærmeste dage åbner sin butik La Provence med vægt på god smag, velvære og sundhed i det tidligere solcenter på Hovedgaden i Rønde.
Og i La Provence kan frankofile og andre med interesse for Frankrig møde den ægte vare, for indehaver Greta Prøksen har franske rødder og taler med en charmerende fransk accent.
Samtidig vil forretningen helt overvejende handle med sunde og økologiske franske kvalitetsvarer indenfor et bredt spekter.
”Jeg kommer til at sælge franske madvarer, både surt og sødt, som patéer, chokolade, nougat, nødder, praliné og limonade,” fortæller Greta Prøksen.
Desuden vil der i forretningen kunne købes plejeprodukter, lidt tøj, kunsthåndværk og smykker, og med tiden franske vine.

Landlig lethed og gód smag

Greta Prøksen er datter af en fransk far og en dansk mor. Hun voksede op uden for Paris indtil hun i en alder af 20 år kom til Danmark.
”Som barn kom jeg meget hos mine bedsteforældre i Provence og her fik jeg det tætte forhold til Provences særlige landlige lethed og gode smag. Derfor er det en gammel drøm at kunne lave en forretning med varer fra Provence,” siger Greta Prøksen. Hun har mange forbindelser til Frankrig og Provence, som hun kan trække på, når de originale varer skal hentes til Danmark.

Tal fransk i La Provence

Greta Prøksen har gennem en årrække boet med sin familie i Ugelbølle. Den har pendlet en del mellem Danmark og USA, men Greta Prøksen har nået at uddanne sig til socialpædagog og har senest arbejdet på Bo- og Aktivitetscentret Marie Magdalene.
Hun besidder det kunstneriske talent, har gået på kunstakademi og maler selv, og har på sit arbejde været meget optaget af kunstens rolle i terapeutisk sammenhæng.
”Ja, jeg vil også vise kunst i La Provence og lave små udstillinger,” siger Greta Prøksen, som meget gerne står til rådighed, hvis kunderne vil afprøve deres franske glosarium i La Provence.       

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.