Løberen flytter i nye og større lokaler
Efter seks år i Banegårdsgade 4, er lokalerne blevet for små for løbebutikken Løberen, som flytter i nye lokaler 8. august
Vester Allé 20 i Århus C bliver løbebutikken Løberens nye adresse, når de 8. august flytter fra Banegårdsgade 4, der har været butikkens lokaler gennem seks år.
"Pladsmangel har i flere år været vores helt store udfordring. Særligt i forhold
til vores kerneydelse, som er løbestilstest med henblik på salg af løbesko. Med de nye butikslokaler får vi 400 kvadratmeter at boltre os på, hvilket blandt andet betyder, at vi nu får to løbebånd med hver to skærme," lyder det fra Ebbe Nielsen, der er indehaver af Løberen.
"Som noget helt nyt kan vi nu også tilbyde en underetage forbeholdt en dameafdeling, hvor der vil være specielt fokus på kvindernes særlige løbebehov," fortsætter Ebbe Nielsen.
Løberen er, som navnet ikke lægger skjul på, en løbebutik med alt tænkeligt til løberen, hvad enten man er motionist er eliteløber.
Alle ansatte i Løberen er selv løbere og har hver især stor praktisk og teoretisk erfaring med træning og skader, som kommer kunderne til gode. For at imødekomme kundernes behov bedst muligt er en del af de ansatte uddannede fysioterapeuter, og personalet bliver løbende uddannet i nyeste viden omkring træning, skader og løbestil.