X Factor-Sarah spiller til homoparty på Rådhuspladsen
Den 16-årige X Factor-vinder glæder sig til at spille til lørdagens Pride Show 2011
Copenhagen Pride, den tilbagevendende festival for homo-, bi- og transseksuelle i Danmark, er i fuld gang.
Lørdag kulminerer festlighederne med den årlige Pride Parade. Optoget går fra Frederiksberg Rådhus klokken 13 og ender på Rådhuspladsen, hvor der vil være koncert med skiftende artister fra klokken 16 til 22.
Blandt de optrædende er den 16-årige Sarah fra Herlev, som vandt talentshowet X Factor i foråret, og som selv offenligt har erklæret sig lesbisk.
Og Sarah, som netop har udgivet debutalbummet "Hjerteskud", ser frem til at skulle underholde Danmarks homo-, bi- og transseksuelle.
"Det bliver sindsyg fedt, og jeg glæder mig så meget til det. Både fordi jeg skal optræde, og fordi det giver mig en personlig oplevlse at være med i Copenhagen Pride," siger Sarah.
Udover Sarah kan du blandt andet også opleve Xander, Rune RK, Rasmus Thude, Erann DD, Cecilie Fleur, Laust Sonne og Joey Moe.
Se mere om Copenhagen Pride Show her
Der er gratis entre.