Cykeleliten møder op til Stjerneløbet i Thorsager
De bedste danske A-ryttere skal kæmpe om point i Postcup'en i bakkerne mellem Rønde og Thorsager
Thorsager Motion Cykling kan præsentere det hidtilstærkeste felt af A-ryttere, når den næstsidste afdeling af Postcup køres til Stjerneløbet i Thorsager søndag 28. august.
”Vi forventer omkring 125 A-ryttere til start. De bliver hele den danske elite samt professionelle ryttere fra blandt andet Christina Watches-holdet,” fortæller TMC fomand Kim Bendtsen.
Der bliver løb i alle voksenklasser samt en klasse med den danske juniorelite til Stjerneløbet, der også i år får start og mål på Kløvervangen ud for Thorsagerhallen.
De sidste omgang køres på den lille rute
Det er 7. gang Thorsager Motion Cykling afholder Stjerneløbet i det bakkede terræn mellem Thorsager og Rønde med afstikkere på de flade strækninger mod Kolind og Skarresø.
Sidste år var der rekorddeltagelse til Stjerneløbet med 728 ryttere til start.
”I år forventer vi dog kun omkring 400 ryttere til start, fordi alle ungdomsklasserne bortset fra juniorerne kører DM i Lyngby,” siger Kim Bendtsen.
I år bliver A-rytternes løb særlig attraktivt for publikum, fordi de sidste tre omgange køres på den lille rute mellem Thorsager, Rønde og ad Smouenvej og Ulvedalsvej tilbage til Thorsager.
”Her bliver der virkelig mulighed for at følge cykelløbet på allertætteste hold,” siger Kim Bendtsen.
Mulighed for at opleve de helt store hold
Kim Bendtsen forventer, at Postcup'ens førende ryttere vil være opsatte på at kæmpe hårdt om de samlede placeringer under Stjerneløbet.
Han forventer et meget skarpt felt med blandt andet A-ryttere fra Norge.
”Jeg vil også kontakte Bjarne Riis og Brian Holm for at høre, om nogle af deres ryttere, som ikke deltager i Vuelta'en (Spanien Rundt, red.), kan deltage i Stjerneløbet i Thorsager,” siger ambitiøse Kim Bendtsen, som kæmper for at få et DM i cykling til Syddjurs indenfor de nærmeste år.