Million-donation til Multimediehuset
Multimediehuset får nu mulighed for at realisere visionen om en multisal og en børnesal. A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond donerer nemlig nu 17,4 millioner kroner til de to sale.
De to sale med tilhørende garderobe, toiletter og depot vil blive etableret selvstændigt i bygningens niveau 1. Med donationen bliver det muligt at skabe sale der kan rumme en meget bred vifte af arrangementer, samt være til rådighed for borgere og foreningers møder, events, debatter, høringer og foredrag.
"Med den flotte donation får Aarhus mulighed for at realisere et mar-kant arkitektonisk og funktionelt løft af faciliteterne i bygningen. Sale-ne kommer dermed til fuldt ud at leve op til de meget høje standarder, vi gerne vil sætte for hele projektet," udtaler borgmester Nicolai Wammen.
Multisalen vil kunne rumme op til 300 personer. Børnesalen vil kunne have arrangementer med op til 150 personer.