Pengeskabstyv fik ikke fat i kontanterne

Et pengeskab på 130 kg var trods en sækkevogn for tung at slæbe af med for tyve i Ebeltoft

Artiklens øverste billede

Det kræver gode muskler og godt værktøj at få fat i indholdet af et sikringsskab på 130 kg.
Det måtte gerningsmændene bag et indbrud på en institution på Egedalsvej i Ebeltoft konstatere natten til tirsdag.
De ukendte gerningsmænd var kommet ind ved at brække en dør op. Flere indvendige døre blev også brækket op før tyvene fik i gang med at rode rundt i lokalerne.
Med en sækkevogn fra stedet forsøgte de at stjæle et sikringsskab på 130 kg, men det var åbenbart for tungt til at de kunne få det med sig.
I stedet forsøgte de at opbryde skabet på stedet, men nåede kun gennem dem yderste dør før de opgav deres forehavende.

 

Lidt kontanter og en dåse bolsjer

Kriminalassistent Gert Nørholm fra Lokalpolitiet i Grenaa formoder, at det er de samme gerningsmænd, som står bag indbrud i to virksomheder i samme kvarter i Ebeltoft i samme tidsrum natten til tirsdag.
To virksomheder på Julius Kajus Vej fik begge brækket vinduer op.
Det ene sted blev der rodet rundt uden at der tilsyneladende blev stjålet noget.
Det andet sted lykkedes det tyvene at komme ind på et kontor, hvor de stjal 40 kr. i kontanter og en dåse bolsjer. 

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.