Se strand, kyst og hav med nye øjne
Naturtur om havet, kysten og land- og vandskaber ved Dragsmur
Om sommeren foregår meget af ferielivet ved strand og hav. Skulle man nu få nok af at bygge sandslotte eller sol- og vandbade, så giver onsdagens strand-naturtur mulighed for at se strand, kyst og hav med nye øjne.
DGI Karpenhøj tilbyder en fire timers naturtur rundt i land- og vandskab på det nordøstlige Helgenæs og ser på, hvordan havets og jordens kræfter har kæmpet med hinanden og formet det bløde danske land.
Flotte sten på stranden
Befriet fra de enorme gletsjeres tryk, hævede landjorden sig gradvist, og hæver sig stadig her på Djursland med omkring 4½ m siden istiden.
”Vi ser på sporene af landhævningen i landskabet, både den hævede flade havbund og de gamle kystskrænter fra Stenalderhavets tid, som i dag ligger langt inde i land. Vi ser også på, hvordan havets gnaven efterhånden udjævner kystlinien, så indbugtninger bliver udfyldt og fremspring bliver gnavet af, og hvorfor næserne på Ahl Hage, Hjelm og Skødshoved vender den vej de gør,” siger naturvejleder Jens Reddersen.
På stranden bliver der mulighed for at se på flotte sten, og hvordan de kan være med til at fortælle om de gletsjere, der formede landskabet.