Michelle Birkballe sætter fut i Open by Night

Rocksangerinden med lokale rødder giver to sæt til Open by Night i Rønde

Artiklens øverste billede

Open by Night i Rønde får blandt mange trækplastre et særdeles attraktivt et af slagsen, når rock 'n roll sangerinden Michelle Birkballe kommer til byen torsdag 21. juli for at give to optrædender på Kaløtorvet kl. 18.10 og 19.25.
Med sig bringer Michelle Birkballe sin guitarist Jakob Baumgartner, og med den besætning er der garanti for at sangerindens intense og kraftfulde stemme kommer til sin ret.
Musikkendere har sammenlignet hende med Janis Joplin og andre store stemmer med masser kant. Michelle Birkballe er meget nærværende og direkte i sin sceneoptræden, og stemmen er både rå og sej som sandpapir af den grovere slags.
Michelle Birkballe bor i Aarhus og har netop udgivet sin fjerde CD med både fortolkede og nye selvskrevne sange, hvor hendes danske rock er skiftet ud med amerikansk.

Har et stort lokalt publikum

Michelle Birkballe er født og opvokset i Thorsager. Hun har gennemgået den gode musikskoling på Thorsager Skole i sin barndom, men har som ung og voksen stædigt forfulgt drømmen om at leve som professionel musiker.
I dag er hun som 32-årig alenemor med tre børn kommet i mål hvad rocken angår og har et stort koncertpublikum i både ind- og udland.
Michelle Birkballe optræder mest med sit eget band med netop Jakob Baumgartner på guitar, Josef Baumgartner på keyboard, og Eddi Jarl på trommer.
Sideløbende med sit eget band er Michelle fast gæstesanger i bandet Shaky Ground. Det har givet hende muligheden for at spille i udlandet og har ført hende til blandt andet Rusland, Norge, USA og Qatar.
Hendes optræden til Open by Night i Rønde bliver med garanti imødeset med spænding og glæde, for Thorsagerpigen Michelle Birkballe har et stort og trofast publikum i lokalområdet.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.