Tiset Sognehus bliver shinet op

Siden maj har der været håndværkere i gang i den tidligere konfirmandstue i Tiset

Artiklens øverste billede
Præst i Tiset Kirke, Jette Christiansen, har gennem de seneste måneder været nabo til byggerod i forbindelse med ombygningen af sognehuset. Nu glæder hun sig til de nye og mere lyse lokaler er færdige.

Hvis borgerne i Solbjerg har undret sig over, hvorfor der har været håndværker-skilte og biler omkring præsteboligen i Tiset, så er det fordi den gamle konfirmandstue er ved at blive bygget om til et sognehus.

Bygningen ligger i forbindelse med præstegården og skulle gerne være klar til indvielse 2. oktober.

Meningen med ombygningen er, at hele sognehuset får en total renovering, og præst, Jette Christiansen, glæder sig til at tage de nye faciliteter i brug.

"Det har været et ønske i mange år at få konfirmandstuen bygget om. Der har også været nogle tegninger, der er lavet, før jeg tiltrådte for 10 år siden, men der er kommet nye ønsker til, og nu har ombygningen været i gang siden maj," siger Jette Christiansen.

Fra fladt til højt

Tidligere er lokalerne blevet kaldt konfirmandstuen, men på grund af tidens udvikling og de ny-renoverede lokaler får bygningen altså navneskift til sognehuset.

Den gamle var både nedslidt og fugtig og havde et køkken, der ikke var særligt godt. Derudover har det været svært at varme lokalet godt nok op, så folk har frosset, når de har været der.

Før har taget været fladt, og det bliver nu lavet om, så det bliver med skrå rejsning.

"Det bliver rigtig godt. Der bliver meget bedre lydforhold, og det kommer til at give et langt bedre undervisningsmiljø. Med det nye køkken bliver mulighederne for at lave børnegudstjenester med fællesspisning også forbedret," fortæller Jette Christiansen.

De kommende konfirmander får også glæde af de nye muligheder sognehuset giver. Det er nemlig meningen, at Jette skal kunne undervise mere moderne.

"Jeg vil gerne vise klip fra for eksempel Youtube og i det hele taget bruge den verden, konfirmanderne kender fra deres dagligdag."

Jette Christiansen håber, at mange har lyst til at komme og se de nye lokaler, og glæder sig meget til sognehuset er færdigt.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.