Så kører det i Højvangen

Ny rundkørsel har lettet presset ved de mange uddannelsessteder og taget toppen af farten på den tidligere lange lige strækning

Artiklens øverste billede
Den nye rundkørsel har sammen med en lang buslomme skabt et mere roligt trafikbillede på Højvangen. Foto: Peter Eilertsen.

Lange køer i nogle perioder, biler med alt for høj fart på andre tidspunkter. Problemer med at komme ud fra sidevejene.

Det var situationen omkring Højvangen og det nye campus-område, men nu har billedet i mere end en forstand ændret sig.

En ny rundkørsel ved indkørslen til de mange uddannelsessteder har dæmpet farten, lettet udkørsel og har i det hele taget fået trafikken til at glide mere jævnt.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.