Pensionister vilde med hash
Algeindsmurte kirkegængere, en kvindelig snadekunstner, en mavedanser på rulleskøjter og polkadansende hvaloplysere.
Komikeren Jan Gintberg møder det hele, når han tager på en ny rundtur i 'udkantsdanmark' i DRs tv-serie Gintberg på kanten.
Ud over de danske øer og udkantsprovinsbyer udvider Jan Gintberg i den nye sæson begrebet ‘udkant' til at indbefatte blandt andet Nuuk og Christiania, hvor han henholdsvis går i byen med arrangøren af Grønlands første gay-parade og følger fristadens eneste rulleskøjte-mavedanser.
"Danmarks næststørste turistattraktion er Christiania… er I klar over hvor vilde Græsteds pensionister er efter at prøve at fyre op i et rullepapir med sjov tobak? Jeg må indrømme jeg er ikke den samme mand efter den tur," siger Lynge-drengen Jan Gintberg.
'Gintberg på kanten' har besøgt følgende byer:
Læsø – sendes 1. september kl. 20
Hundested – sendes 8. september kl. 20
Christiania – sendes 15. september kl. 20
Tarm – sendes 22. september kl. 20
Nuuk – sendes 29. september kl. 20
Mors – sendes 6. oktober kl. 20
Bogense – sendes 13. oktober kl. 20
Gellerupparken – sendes 20. oktober kl. 20
Nordborg – sendes 27. oktober kl. 20
Thorshavn – sendes 3. november kl. 20