Ekstra-bus fra Galten til Skanderborg

Trængsel i den nye rute 309 får kommunen og Midttrafik til at reagere

Artiklens øverste billede
De mange uddannelser i Højvangen tiltrækker flere unge end ventet. Både busser og skoler har haft svært ved at følge med. Foto: Peter Eilertsen.

Der er nu sat en ekstra morgenbus ind for at fragte unge uddannelsessøgende fra Galten-området til uddannelsesstederne i Højvangen i Skanderborg.

Søgningen til gymnasium, Niels Ebbesen skolen, handelsskole og det udbyggede 10. klasse-center har overrasket planlæggerne, der fra start havde indsat en enkelt bus på den nye 309er klokken 7.02 fra Herskind, via Sjelle og Galten ned til Skanderborg.

"Ruten er med to morgen- og to eftermiddagsafgange designet til at klare transporten af uddannelsessøgende til og fra Skanderborg. Men der var meget mere pres på den pågældende morgenbus, end vi havde forudset, og efter at Midttrafik først forsøgte at løse problemet med en bus med ekstra kapacitet, er der nu indsat en ekstra bus på strækningen mellem Galten og Højvangen. Vi håber, det løser problemet," siger Erik Juul Nysom, sekretariatsleder i Skanderborg Kommunes afdeling for kollektiv trafik.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.