Vi vil have flere analyser af Ring 5

Modstandere og skeptikere skal på banen, mener borgmester

Artiklens øverste billede

De 29 kommuner i Hovedstaden blev her til formiddag enig om behov for nye undersøgelser af en kommende transportkorridor Ring 5. Det skete på et møde i KKR, der blev afholdt i Hørsholm:

"Kommunerne vil gerne inddrages i arbejdet, og vi peger specielt på analyser, som kan vise, om der overhovedet er et behov og alternativt, om der er andre muligheder for linjeføringen," siger Egedals borgmester Willy Eliasen her kort efter mødet.

Han oplyser, at der er stor skepsis i flere byråd blandt andet Egedal, Furesø og Fredensborg, og der er også betænkeligheder i Hillerød.

"Derfor er der god grund til at få det belyst nærmere," siger Eliasen, der opfordrer til, at både modstandere og skeptikere bliver inddraget i det kommende arbejde.

Formandskabet i KKR, der består af borgmester Kjeld Hansen fra Herlev og viceborgmester Jannich Petersen fra Gribskov Kommune, havde forud for mødet udarbejdet en tekst til beslutning, hvor kommunerne opfordres til, at der "bliver fokuseret på behovet for Ring 5 samt ændringer i linjeføringen, som transportministeren har tilkendegivet at ville indgå i en dialog om." Og den tekst blev vedtaget på mødet.

Borgmester Willy Eliasen fra Egedal lægger ikke skjul på hans holdning til Ring 5:

"Efter min mening skal Ring 5 til Skåne og lægges syd om København," siger han.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.