"Vigtigt med god Auken-afløser"

Dan Jørgensen har været meget tæt med afdøde Svend Auken, og det er vigtigt for ham, at hans afløser er god

Artiklens øverste billede
Dan Jørgensen har været tutor for Jens Joel på universitetet i sin tid og har fået folketingskandidaten ind i politik.

Europaparlamentarikeren Dan Jørgensen hjælper Aarhus-kandidaten Jens Joel i forbindelse med valgkampen op til 15. september.

Ikke nok med, at det er en god kammerat og parti-kollega, han hjælper - det er også Svend Aukens afløser. Og lige præcis dét er vigtigt for Dan Jørgensen.

"Det er mig meget magtpåliggende, at Svend Aukens afløser er god. Jeg ved, at Svend Auken ville være stolt, hvis han så Jens i valgkampen. Jeg var meget tæt med Auken, og jeg har også en klump i halsen over, at jeg ikke skal stemme på ham den her gang. Men jeg er glad for, at jeg nu kan stemme på Jens," siger Dan Jørgensen.

En parti-cirkel

Det var faktisk Svend Auken, der fik Dan Jørgensen ind i politik i sin tid, og det var Dan, der fik Jens Joel ind i den verden. I Frit Forum mødte Joel Svend Auken, og i dag er Joel jo som bekendt Aukens afløser til folketingsvalget.

"Svend overbeviste mig om, at det her var cool. Jeg skal jo ikke erstatte ham, men jeg er stolt af, at jeg er blevet opfordret til at stille op som kandidat her i Aarhus. Det er kun én gang i livet, at man får en chance for at afløse Svend, så det er jeg glad for," smiler Jens Joel.

A-spidser bakker op

Det er ikke kun Dan Jørgensen, der har bakket Joel op i at stille op, også Thorkild Simonsen og Danmarks tidligere statsminister, Poul Nyrup har også sendt rosende ord i Joels retning.

"Nyrup har sagt, at folk skal stemme på mig, fordi det ville være godt at have mig i folketinget. Det betyder da enormt meget, at en tidligere statsminister siger sådan om mig," storsmiler Jens Joel, inden han skal videre i sit travle valgprogram.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.