"Vores rådgivningsfirma kommer til at betale"

Syddjurs borgmesteren ryster ikke på hånden over, at de to Djurslandskommuner skal erlægge 100.000 kroner til Falck

Artiklens øverste billede
Borgmester Kirstine Bille i Syddjurs forventer, at der er enighed i beredskabskommissionen om, at rådsgivningsfirmaet NIRAS må til lommerne og kompensere kommunerne for de 100.000 kroner, de har fået pålæg om at betale til Falck.

"Jeg forventer da helt sikker, at vi på beredskabsmødet på fredag beslutter, at vi vil anlægge en sag mod vores rådgiviningsfirma NIRAS, så vi kan få de 100.000 kroner, vi er blevet beordret til at betale til Falck på grund af fejl i udbudsmaterialet hjem i kommunekasserne igen," siger borgmester i Syddjurs, Kirstine Bille (SF).

Klagenævnet har givet de to Djurslandskommuner pålæg om at betale Falck 100.000 kroner, fordi der var fejl i det udbudsmateriale, der i sin tid betød, at kommunernes eget beredskab, Brand & Redning Djursland fik opgaven med at varetage brandslukningen på Djursland til en pris, der var meget lavere end Falcks bud.

Et udbudsmateriale, der var udarbejdet af NIRAS.

- Kan det betale sig at lave en sag mod NIRAS, når erstatningen ikke er større?

"Det mener jeg afgjort. For det første skal det have en konsekvens, at der er fejl i et udbudsmateriale, som vi har betalt i dyre domme for at få lavet, for det andet skal vi have vores penge hjem igen, selv om jeg godt ved, der selvfølgelig også løber nogle sagsomkostninger på."

Ikke dyrere for borgerne

Kirstine Bille afviser, at de 100.000 kroner, som Norddjurs og Syddjurs Kommuner skal betale til Fack, nu kommer til at koste borgerne.

"Jeg hørte i radioen, at det blev præsenteret sådan, men det er forkert. Sandheden er jo, at vi driver et billigt og godt beredskab på Djursland, som borgerne kan være trygge ved. Vores eget beredskab afgav langt det billigste bud, så selv om vi nu skal betale 100.000 kroner i erstatning, er det fortsat klart billigere for borgerne, at det er vores eget beredskab, der har ansvaret for brandslukningen sammenlignet med alternativet."

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.