Så skal Hillerøds politikere spare igen
26 millioner skal skæres ud af Hillerøds budget for næste år
Mindre vedligeholdelse af vejen, færre til at passe på de ældre på plejecentrene, væk med talentidrætsklasser.
Det er blandt de mange forslag til besparelser, som politikerne i Hillerød Byråd nu skal til at vælge imellem.
Igen i år er der nemlig besparelser på dagsordenen, når politikerne i denne uge går i gang med at behandle budgettet for næste år.
26 millioner kroner ud af budgettet på godt 2,7 milliarder kroner skal politikerne ud at finde.
"Det er naturligvis mange penge, og i det øjeblik nogle af forslagene bliver ført ud i livet, vil nogle borgere kunne mærke det. Men Hillerød er en kommune, hvor der fortsat er flere, der beder om hjælp på voksen handicap- og ældreområdet. Så vi må holde en fast hånd om budgettet," siger borgmester Kirsten Jensen (S).
Politikerne skal nu i gang med forhandlingerne om, hvilke forslag der skal vedtages - og hvilke der skal forkastes fra det store sparekatalog.
“Det er forslag, som er i spil, og det, politikerne nu skal tale om. Derfor kan jeg selvsagt ikke sige noget om, hvad der bliver til noget.. Jeg skal mødes med partierne møde med partierne i denne uge og næste uge, og så klør vi på,” siger borgmesteren.