Håndbolddrama får ny indpakning

Når Viborg HK's damer spiller Champions League Kvalifikation i Grenaa, skal arrangementet danne forbillede for kommende events

Artiklens øverste billede
Det er et stærkt hold, der 17.-18. september møder op i Grenaa.

Viborg HK's damer kommer 17.-18. september til Grenaa for at forsøge at kvalificere sig til Champions League.

Det sker i kvalifikationsturneringen i 'Dødens Pulje' - et tilnavn, der skyldes de stærke deltagende hold fra blandt andet Rusland og Rumænien.

Men ud over det rent sportslige er der også et andet formål med arrangementet.

Det fortæller adm. dir. Peter Cassøe, Viborg HK.

"Vi går efter at lave en event, og vi håber, at arrangementet i Grenaa kan danne model for, hvordan vi gør det i fremtiden," siger direktøren.


Det bliver ganske givet også en fornøjelig weekend med tophåndbold i lange baner og live optræden af Copenhagen Drummers, USO og Clemens.

Det hele skyldes Grenaa-drengen, Jon Nørgaard.

Viborg HK, der ikke selv kan løfte opgaven blandt andet på grund af City Marathon i Viborg i spilleweekenden, havde tilfældigt en forbindelse til Jon Nørgaard.

"Vores cheftræner, Martin Albertsen, har engang haft et samarbejde med Jon Nørgaard i forbindelse med noget håndbold i Randers. Vi ledte med lys og lygte efter et sted at spille turneringen, men talte så med Jon, der er gået helhjertet ind i at lave et god event," fortæller Peter Cassøe.

Klubben har derfor været på tur til Grenaa.

"Vi var ude at se på de fysiske faciliteter, og vi synes virkelig godt om rammerne. Der er også muligheder for indkvartering, og der er lufthavn," siger Peter Cassøe.


Billetsalget er åbnet med et begrænset antal billetter på vhk.dk.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.