Ældreboliger for 345 millioner kroner
200 plejeboliger som næsten-nabo til Isbjerget og Z-huset på Aarhus Havn
Aarhus Kommune har planer om at opføre 200 ældreboliger med tilhørende servicefunktioner på en attraktiv grund i den nye havneby. Budgettet er 345 mio. kr.
"Vores ambition er, at ældreboligerne skal stå færdige i 2015. En ansøgning om en projekteringsbevilling vil om kort tid være på vej til byrådet. Går den igennem, vil vi kunne begynde projekteringen allerede i foråret 2012," fortæller rådmand for Sundhed og Omsorg Dorthe Laustsen (SF).
Hver bolig bliver på godt 40 kvm netto.
Ifølge sekretariatschef Bente Lykke Sørensen, De Bynære Havnearealer, er der udpeget en konkret placering til seniorbyggeriet på den såkaldte Ø3, dvs. tæt på Isbjerget, Z-huset og Brabrand Boligforenings planlagte ungdoms- og familiebyggeri.
Byrådet afsatte ved budgetforhandlingerne sidste år 1 mio. kr. til forundersøgelser af ældreprojektet, og boligerne er også nævnt i kommuneplanen. Det tolker Dorthe Laustsen som et signal om, at de folkevalgte har et reelt ønske om at opføre boligerne.
Rådmanden vurderer af samme grund, at der er »rimeligt gode chancer« for at få byggeriet igennem byrådet.
"Det er vigtigt, at havnefronten ikke bliver et elitært sted, hvor kun virksomheder og de allermest velhavende har mulighed for at indrette sig," mener Dorthe Laustsen.
Formanden for Sundheds- og Omsorgsudvalget, Peder Udengaard (S), er optimistisk i forhold til at få bevilget pengene til ældreboligerne.
Plads til unge og ældre
"Det er et rigtigt spændende projekt. Vi har hele tiden ment, at der bør være en blandet boligsammensætning med unge og ældre på de bynære avnearealer. Vi skal have lavet en prioritering af anlægsprojekterne, for der er ikke råd til det hele. Nu må vi se, hvad der kan lade sig gøre ved budgetforhandlingerne," siger Peder Udengaard.
Venstres medlem af Sundheds- og Omsorgsudvalget, Kate Runge, er skeptisk over for projektet.
Hun er ikke overbevist om, at det er rigtigt at placere ældreboliger på havnen.
"Boligerne bliver enormt dyre, og er det lykken for de ældre bare at kunne kigge ud over vandet? Umiddelbart er det ikke noget, jeg løfter armene højt i begejstring over," siger Kate Runge.