Hvordan ser din verden ud om 20 år?

Skanderborg Kommune inviterer til møde i Kulturhuset om fremtiden - men du kan også give dit bud på nettet

Artiklens øverste billede

Hvordan skal Skanderborg Kommune udvikle sig de næste 20 år?

Det er hovedspørgsmålet, når kommunen tirsdag 30. august klokken 19 inviterer til debatmøde i Kulturhuset i Skanderborg.

Mødet er et led i arbejdet med den såkaldte udviklings- og planstrategi, som skal tegne skitsen til Skanderborg Kommune frem til 2030.

På mødet vil Randers Kommunes socialchef Knud Aarup komme med et oplæg om "Frivillighedens velfærdssamfund," og derefter er der debat om en række temaer om udvikling af byer og landområder, infrastruktur, erhvervspolitik, klima og uddannelse og livskvalitet.

Planforslaget kan ses på www.skanderborg.dk/plan30.

Her kan du også læse om mulighederne for at også dine holdninger og ideer kommer med i det videre arbejde.

Sidste frist for at komme med forslag er søndag 2. oktober.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.