Johnny Winter spiller til Mosten Race Day 2011

The king of bluesrock Johnny Winter besøger Bodeenge

Artiklens øverste billede
Fart .... Fotos: Finn Bojer.

Mosten MC Allingåbro, er klar med 18. udgave af Mosten Race Day. Den løber af staben 1.-2.-3. og 4. september.

Johnny Winter på tourne

Man tror det næsten ikke, men torsdag aften klokken 22 går blues- og rockfænomenet Johnny Winter på scenen. Han har på sin tour rundt i verden, fundet ud i Bode Enge.

"Han kommer på scenen i festteltet, hvor han nok skal få loftet til at lette med et knald af en koncert", lyder det fra Hans Jørgen Hitz, Mosten MC.

Der kan købes billet til Johnny Winter-koncerten ved indgangen.

.... og fælge.

Music Award

Til at afløse denne hvidhårede albino-legende, kommer sidste års vindere af Mosten Race Day Music Award, Ole Appendix, på scenen 00.30.

Fredag klokken 12 går det første band på scenen i Hall of Rock, hvor der for fjerde gang, kører Mosten Race Day Award. Hans Jørgen Hitz fortæller, at tilmeldingen har været flyvende, og programmet er bedre end nogensinde. Musik-programmet til Race Day indeholder om fredagen også en John Mogensen aften, og en koncert med Die Herren.

Om lørdagen kan man høre navne som Back in Black og Bullet Train Blast.

250 dragracing

Mosten Race Way i Bode Enge, vil i 2011 igen lægge asfalt til mere end 250 dragracing teams fra nær og fjern på såvel to som fire hjul.

Stig Neergård vil igen være på Mosten Race Day med sin 6000 hestes topfuel dragster, og give et show både fredag og lørdag eftermiddag.

Terje Håkonsen fra Telemark i Norge vil i sin Pontiac Firebird 2000 modell, lave den længste burnout, 400 meter, som aldrig tidligere er set eller oplevet på Mosten Race Day.
Han deltager i Topdoorslammer klassen på Race Day, sammen med otte andre af samme kaliber, hvor han kører 6,25 sek. på 200 meter, med en hastighed på 363 km/t
Der vil også være et meget stort felt af heftige Top Gas dragbikes fra store dele af Europa.
Hans Jørgen Hitz konkluderer, at konceptet med en blanding af seriøs motorsport og forrygende underholdning, er med til at gøre Mosten Race Day til en tilbagevendende succes.

"Denne cocktail har Mosten MC satset på siden det første Race Day for 18 år siden. Glæd jer, det bliver heller ikke kedeligt i år."

Alle er velkommen, børn under 12 år er gratis i følge med voksne.

Fart og fælge.

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.