Stormøde om friskole i Voldum

Voldum Skole står til lukning af flertal i kommunalbestyrelsen

Artiklens øverste billede
Thomas Clausen, formand for Støtteforeningen "En skole i Voldum".

Et flertal i byrådet i Favrskov har sat en lukning af Voldum Skole på som forslag op til de kommende budgetforhandlinger.

Socialdemokratiet, SF og Konservative foreslår at lukke skolerne i Voldum og Vellev fra skoleåret 2013-14. De tre partier har tilsammen et flertal på 15 ud af de 27 pladser i byrådssalen.

Fra begge områder er udspillet blevet mødt med en melding om, at man er klar. Både Vellev og Voldum gør forberedelser til at åbne en friskole, når den kommunale skole lukker.

Stormøde 23. august

I Voldum indkalder Støtteforeningen "En skole i Voldum" til stormøde i Voldumhallen. Det er tirsdag 23. august klokken 19. På mødet orienterer støtteforeningen om den aktuelle situation, og planerne om en friskole i Voldum.

Støtteforeningen er fortrøstningsfuld, fortæller formand Thomas Clausen.

"Efter udmeldingen fra de tre partier, har vi den holdning, at vi arbejder på en friskole nu. Og vi har gode muligheder for at skabe en friskole med et fagligt højt niveau, gode sociale rammer samt tid til det enkelte barn."

Han peger på, at der er en god basis i Voldum.

"I Voldum findes masser af initiativ og virkelyst, og vi både håber og tror, at politikerne vil medvirke til en løsning til gavn for vores børn og by."

Skuffelse og optimisme

Thomas Clausen lægger ikke skjul på, at han er skuffet over Socialdemokratiets nye toner i forhold til meldingerne ved sidste kommunalvalg. Men han forstår også godt politikernes dilemma.

"Jeg ved godt, at de har en vanskelig situation med økonomien."

Han håber nu, at partiet og dets allierede i byrådssalen til gengæld vil hjælpe friskolen godt på vej.

"Vi er selvfølgelig skuffet over, at Socialdemokratiet er vendt på en tallerken i denne sag. Men vi håber meget, at politikerne står ved deres holdning om, at de vil de små samfund det godt. et må vi se, når vi går i gang med forhandlinger, blandt andet med henblik på overtagelse af skolens bygninger."

Thomas Clausen og støtteforeningen håber på stort fremmøde den 23.

"Der er brug for alle gode kræfter. Så mød op og gør en forskel."

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.