25 år går hurtigt når man brænder for det man laver
Engagementet er stort hos filialdirektør Bo Dall-Hansen hvad enten det handler om arbejdet som leder i Danske Bank, det frivillige arbejde i VRI eller livet sammen med familien.
Hvordan får man 25 år til at gå i danske bank?
For det første syntes jeg, at de "første" 25 år gik hurtigt. Men Danske Bank er en spændende arbejdsplads med mange udfordrende job. Afdelinger og områder er ikke ens, der er meget forskellige kundegrundlag i en by som Århus.
Jeg har været heldig og dygtig og haft indtil nu et spændende karriereforløb med et stigende ansvar for kunder og ikke mindst medarbejdere. Det har betydet at jeg har udviklet mig i jobbet selvfølgelig suppleret med dertil hørende uddannelse.
Men ellers får man 25 år til at gå med at opfylde rigtig mange menneskers drømme og ønsker og udvikle medarbejdere til bedre rådgivere eller kommende ledere, så vores kunder får endnu bedre oplevelser.
Det har jo også været 25 år har været på godt og ondt. Specielt de sidste to-tre år med finanskrisen har været en hård periode. Vi kom fra et meget højt aktivitetsniveau til en finanskrise hvor alt gik i stå meget pludseligt.
Hvad giver dig arbejdsglæde?
At der er godt humør i afdelingerne. At mine medarbejdere trives. At vores møde med kunderne er en god oplevelse. At vi kan opfylde kundernes drømme og ønsker. At kunderne oplever at vi er en lokal bank, der vil gøre vores til at kunderne står stærkt. Vi er en lokal storbank. Vi kan tilbyde kunderne hele produktpaletten og er mange gange den bank, der kommer først med nye produkter - det giver mig arbejdsglæde.
Du er kendt som en aktiv formand for fodboldafdelingen i VRI, men hvad brænder du allermest for?
Min familie er nummer 1. Min dejlige kone Gitte og mine 2 børn, Glen og Bine. Men jeg er også meget glad for arbejdet som leder i Danske Bank og for VRI Fodbold. Jeg brænder for det HELE...! Når jeg er holdleder og spiller for VRIs old boys holdet, så er jeg tændt og klar og vil vinde. Jeg har i mit liv altid haft den tilgang, at det jeg kaster mig over, vil jeg gøre alt for bliver en succes, enten for medlemmerne, kunderne, Danske Bank, min familie eller mig selv.
Hvordan skal du fejre dit jubilæum?
Faktisk var det 1. august, jeg havde jubilæum, men vi har besluttet at fejre det den 19. august. Jeg starter dagen med brunch sammen med mine kollegaer på privatadressen. Senere på dagen er der reception i banken klokken 14.00. Og til aften skal der tændes op i grillen hjemme i haven for at fejre jubilæet sammen med min familie - og mon ikke der kommer en enkelt flaske rødvin på bordet.