Havnefest i Allingåbro på lørdag

Kaagmarkedet i Allingåbro folder sig ud lørdag 20. august

Artiklens øverste billede
Kaagen lægger til land. Arkivfoto fra 2009.

"Den skæveste og mest stemningsfulde havnefest i Danmarks mindste havn".

Sådan beskriver Benno Blæsild kaagmarkedet, der er én af sommerens traditionsrige begivenheder i Allingåbro.

Og det må han kende til. For ikke alene er han beboer i Allingåbro og formand for arrangøren Allingåbro Haandværker og Borgerforening. Han er samtidig direktør for det stolteste og det mest berømte træskib i Danmark, Fregatten Jylland i Ebeltoft, hvis kølvand strækker sig rundt på adskillige blade i Danmarkshistorien.

Rekreative arealer

En havn? I Allingåbro?

"Jo, det er jo faktisk en havn. Bare kig i lokalplanen og på en oversigt over danske havne", forsikrer Benno Blæsild.

Havne er som regel nogle vældig rekreative og smukke arealer. Og det er netop det, kaagmarkedet sætter fokus på, understreger han.

"Det gælder både de små havne og de store, når de ikke længere er erhvervshavne. Så bliver de i de store byer udlagt til rekreativt område og til boligbyggeri. Havnekvarteret i Allingåbro har jo også elementer af stor skønhedsværdi, som bliver brugt af mange. Det hygger vi os jo meget med at sætte i centrum den ene dag om året ved Kaagmarkedet. Det gør vi bedst ved skæg og ballade."

Benno Blæsild i dyb koncentration under dysten ringsvæv ved kaagmarkedet i 2009.

Sjov ved og i åen

De seneste år er flere og flere aktiviteter flyttet ned omkring selve åen. Ja, nærmest ned i den.

Benno Blæsild er ikke meget for at snakke om det, men faktisk var han én af de aktiviteter, der var i selve åen sidste år. Det skete, da han sammen med næstformand i borger og håndværkerforeningen John Malthøj Nielsen kæntrede i en kano, da de var ude og servicere én af konkurrencerne. Benno Blæsild mener selv, at en kraftig blæst var skyld i miseren. Og da én af de to djærve sømænd rejste sig op i kanoen, ja så gik det galt.

Selv om underholdningsværdien var høj, vil Benno Blæsild ikke love at gentage nummeret i år.

"Men det skal nok blive sjovt alligevel."

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.