Ingeniørtalenter ta'r kegler
Ingeniørhøjskolen i Aarhus og B&O har igen i år afholdt Innovation Camp for de mest talentfulde ingeniørstuderende
En skihjelm med indbygget lyd og en solcelledrevet mobiloplader med gode højttalere. Det er blot to ud af de i alt seks koncepter der blev udviklet, da Ingeniørhøjskolen i Aarhus og Bang & Olufsen i juli måned var værter for elitesommerskolen Innovation Camp, hvor Europas skarpeste ingeniør- og designtalenter mødtes for at brainstorme og bygge. Alle koncepterne er rettet mod unge forbrugere, og er karakteriserede ved at være nemme at transportere og bruge, mens man er aktiv eller uden for hjemmet. Specielt et af de seks forslag har dog vakt jubel hos B&O, der i øjeblikket overvejer om der skal søges patent på konceptet.
"Der er en af idéerne fra Innovation Camp, som er meget nyskabende og falder særligt godt i tråd med Bang & Olufsens portefølje. Vi overvejer derfor at søge et patent. Vi kan endnu ikke afsløre produkttypen, og vi ved ikke på nuværende tidspunkt, om det på et tidspunkt bliver en del af vores sortiment," forklarer Søren Bech, forskningschef ved Bang & Olufsen.
Men det er ikke første gang der kommer en unik idé ud af campen. B&O har tidligere søgt patent på en sommerskoleidé.
"En virksomhed som vores lever af gode idéer, og det er meget værdifuldt for os, at vi har adgang til nogle af Europas mest talentfulde studerende. Innovation Camp danner ramme om et unikt kreativt og innovativt miljø, hvor vi kan være i nærkontakt med de unge og involvere dem i arbejdet med at udvikle nye koncepter rettet mod den målgruppe, de selv er en del af," siger Tue Mantoni, administrerende direktør i Bang & Olufsen.
Det er i år fjerde gang, at Ingeniørhøjskolen og B&O afholder Innovation Camp, hvor 41 udvalgte studerende fra både Danmark og udlandet mødes i Struer.